Започна се! Вдигат лихвите по ипотеки на стари клиенти, променят формулата за нови



Започна се – първите промени в лихвите за новоотпуснати кредити вече са факт. Това не е неочаквано на фона на по-високите лихви на ЕЦБ и вдигането на ОЛП на БНБ за първи път от 2016 година, въпреки че последното няма пряко отношение към лихвите нито по кредити, нито по депозити у нас. Вдигането на лихвите е опит на Европа да се справи с инфлацията.





Банките у нас прилагат две опции при лихвообразуването на бъдещи ипотечни заеми – променят методиката за изчислението на лихвите по кредити или директно увеличават лихвения процент. За щастие – с малки стъпки.

"Лихвените повишения обхванаха както кредити, така и депозити, макар тези промени да не бяха толкова мащабни. При ипотечните кредити само една банка предприе промени, при депозитите - две банки, а при потребителските кредити една банка удължи срока на своя промоция. Засега ноември се очертава с по-малко промени, но обстановката, в която се намираме, предполага и бъдещи такива", коментират от финансовия портал „Моите пари”. 





ПИБ  промени своята методика за образуване на лихвите по кредити. От 01.11.2022 г. Досегашният СЛП (лихвен процент, базиран на спестяванията) се заменя с нов показател - РЛПпс (Референтен лихвен процент „Пазарна среда“), в чийто състав е включен 1М EURIBOR. На практика това означава, че банката ще променя лихвата по вече отпуснат кредит всеки месец. Промяната в методологията влиза в сила само за новоотпуснати кредити. За вече отпуснатите кредити се запазва старияj начин на лихвообразуване. 

Промени в методологията на лихвообразуването предприе и ДБанк. Досегашната методология, базирана на 6М EURIBOR се заменя с нова, базирана на средните лихви по салда депозити със срочност от 1 ден до 2 години. Като абревиатура на новия показател банката е приела ПИФЛ (Приложим Индекс Физически Лица). Новата методология се прилага за всички новоотпуснати кредити. На клиентите с вече отпуснати кредити се предоставя възможност за избор дали да останат на старата методология или да изберат новата. Предоговарянето е безплатно. 





В началото на месеца и ЦКБ предприе промени в лихвените си условия, като повиши с 0,20 пр.п. минималните нива по лихви. В допълнение към това малко промени политиката си по отношение на отстъпките, които клиентът може да получи, изпълнявайки определени условия. Така например, банката дава възможност за отстъпка в лихвата в размер на 0,20 пр.п. на клиенти с издадена дебитна карта или осигуряващи се лица във фонд на ПОАД ЦКБ Сила, или валидна застраховка в ЗАД Армеец, или застраховка „ЦКБ Живот +“, или „ЦКБ Злополука“ към ЗЕАД ЦКБ Живот - с предплатена премия за целия срок на кредита или за минимум 3 години, или активна служебна карта CCB Club.





Също очаквано, и лихвите по депозити поеха с малки стъпки нагоре. През този месец две банки промениха лихвата, която дават за спестяванията на клиентите си физически лица. Инвестбанк повиши доходността по 12-месечните стандартни срочни депозити в BGN и ЕUR и ВИП депозити в същите валути с 0.10%. Но и при това положение доходността е нищожна и под 1%, а именно 0.80%. Увеличение на лихвата има и по 24-месечните дългосрочни депозити в BGN и EUR с 0.35%, така лихвите за този срок стават 1.25%. Промяната засяга и онлайн депозитите на банката – лихвата там е с 0.05% по-голяма за 12-месечните, с 0.30% за 24-месечните и с 0.30% за 30-месечните.  





Доста по-фрапиращи са промените при ПроКредит Банк. Банката повишава лихвите по стандартни срочни депозити - за 12-месечните повишението е с 0.70%, при 24-месечните - с 0.80 пр.п., а лихвите за 36-месечните депозити минаха 1 процент и сега са 1.05%. Тук скокът е голям, защото базата бе 0.15%.


Четете още:

🔴 Зрителите полудяха: Ето кой напусна "Фермата" и срази с думите си на финала / ВИДЕО

🔴 Майката на Сашко проговори за изчезването му

🔴 Ново 20: Венелин Петков с коварен удар по Николета Маданска, замеси и децата / СНИМКА





Източник: Марица





Коментари

горе