Една от известните ни реки е пред пълно пресъхване
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) категорично отхвърли искането на самоковския енергиен бос Димитър Лобутов за повишаване мощността на Малката водноелектрическа централа (МВЕЦ) „Мурсалево“. Причината е опасност от пълно пресъхване на Рилска река, съобщава struma.bg.
Планове за увеличение на мощността и правни пречки
Фирмата на Лобутов, „Хидро еко ват“ ЕООД, предвиждаше МВЕЦ „Мурсалево“ да бъде захранен с водохващане на отработените води от МВЕЦ „Крашевица“ върху 237 кв.м площ, с отстъпено право на строеж от „АГЕВА“ ЕООД.
Планът включваше реконструкция на МВЕЦ „Мурсалево“ с увеличение на мощността на 600 Kva – чрез напорен довеждащ тръбопровод от стъклопластови тръби, реконструкция на открития канал, собственост на „Напоителни системи“ ЕАД, и изграждане на закрит тръбопровод с обща дължина 4162,40 м.
Инвестиционното намерение обаче получи гриф „недопустимо с разпоредбите на Закона за водите“ от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район”.
Мотивите за отказа са, че към момента отработените води от МВЕЦ „Крашевица“ минават през канал и след последна изпускателна шахта се подават в р. Крашевска по напоителен канал, който е силно компрометиран. Бизнесменът явно не е очаквал този отказ, тъй като е сключил предварителен договор с „Напоителни системи“ ЕАД за доставка на вода през този канал.
Законова пречка и риск от безводие
Идеята на Лобутов е отработените води от МВЕЦ „Мурсалево” да бъдат отвеждани по съществуващ бетонов канал, собственост на „Напоителни системи“ ЕАД, в р. Струма. Необходимите водни количества в размер на до 1,5 куб.м/сек пък се предвиждали да бъдат отклонявани от р. Рилска.
Описаната схема обаче попада под ударите на чл. 118 ж, ал. 1, т. 1 от Закона за водите, съгласно която не се разрешава водовземане от повърхностни води за производство на електроенергия при каскадно изграждане на деривационен и руслов тип водноелектрически централи.
Тя е и в противоречие с чл. 44, ал. 2, тъй като налице е прехвърляне на води от един воден обект в друг, което ще доведе до трайно намаляване на оттока на река Рилска.
Проблемът е доста сериозен, като се има предвид миналогодишното безводие в община Кочериново, когато седмици наред вода в селата Крумово, Бураново, Боровец, Драгодан, както и град Кочериново, нямаше.
Дежавю от миналото: История на конфликти
Случаят е класическо дежавю – през 2019 г. същата драма имаше и със строежа на ВЕЦ „Крашевица“ в землището на община Кочериново. Въпреки получените откази от Басейнова дирекция – Благоевград и РИОСВ – Благоевград, според които централата ще осуши и без това полусухата Рилска река, строежът продължи и беше финализиран. В момента централата ползва 1,5 куб.м вода в секунда, отклонявана от река Рилска.
МВЕЦ „Мурсалево“ не е единствената централа на Лобутов. Негова е и МВЕЦ „Роса“ в землището на село Мала църква, община Самоков, около която имаше доста скандали. Още през 2010 г. РИОСВ – София спря строителството ѝ след множество сигнали за нарушения.
При проверката беше установено изменение на параметрите на първоначалното инвестиционно предложение, изсичане на дървесна растителност и оформяне на просеки. Въпреки глобите и съдебните дела, през 2015 г. ВЕЦ „Роса“ беше пусната в експлоатация с производствена мощност 1.3 МВт.
Какво четем:
🔴 Конфликт завърши с 2 трупа в Банско, украинка не е на себе си след зверството🔴 Ценоразпис на Южното Черноморие: Цацата стигна 10 лв., картофките са 6 лв., а малката бира започва от 4 лева
🔴 Спират старите коли от 2027 година за стотици хиляди българи
Източник: Блиц
Коментари
