Експерти: Ако не се промени пенсионният модел в България следва вдигане на данъци
Без промяна на пенсионния модел в България е възможно скоро да се води дебат за повишаване на данъците у нас на фона на поддържане на високи бюджетни дефицити и поемане на нови дългове.
Около тази теза се обединиха бившият финансов министър Владислав Горанов и управляващият партньор в "Експат Капитал" и бивш вицепремиер Николай Василев по време на конференция на тема "Промени в пенсионния модел в България", която се проведе в столичния хотел "Хаят Риджънси". Организатор на събитието е Българската Си Еф Ей (CFA) асоциация, чийто председател на Управителния съвет е Николай Василев, предава БТА.
По време на събитието бяха предствени и елементи от новата мултифондова пенсионна система, като стана известно, че съвсем скоро ще бъде публикван за обществено обсъждане и проектозаконът, внедряващ този модел у нас. Мултифондовата система позволява на пенсионните дружества да управляват парите за т.нар. втора пенсия, използвайки принципа на жизнения цикъл, даващ възможност средствата на всяко осигурено лице да се управляват спрямо конкретния му рисков профил.
По думите на Владислав Горанов настоящият пенсионен модел е вече част от цялостната фискална политика на държавата и промени в него водят до изменения на данъчната политика, нещо, което скоро може да наблюдаваме.
Според него увеличаването на бюджетните разходи през последните няколко години, освен че е отложило членството в еврозоната с няколко години, може да доведе до воденето на дебат, който няма да бъде лесен.
Според Горанов, ако не се намери правилното съотношение между първия и втория стълб на пенсионната система, усещането, че хората са ощетени, ще остане и ще бъде лесно доказуемо.
"Имаме възможност, има и готов законопроект да дадем възможност на капиталовия стълб да стане по-конкурентоспособен, но същевременно трябва да държим сметка за това, че политиците могат с лека ръка и бързо да премахнат всички конкурентни предимства на капиталовото натрупване с безпринципни решения по отношение на пенсионната формула. Много такива се взеха", каза той.
"Надявам се, че няма заради пенсионния модел да коментираме скоро данъчния модел, въпреки че такива рискове има", добави Владислав Горанов.
"Съгласен съм по принцип, че пенсиите трябва да се вдигат, но има продължение на изречението - стига тези разходи да се изработват от икономиката, а не бъдещите поколения да ги плащат чрез дефицитите и дълговете, които реализираме и данъците, които очаквам да ни вдигнат примерно от следващата година“, каза Николай Василев.
По думите му пенсиите не са абстрактни понятия, а са резултат от осигурителните вноски, поради което той е против практиките за презичисляване на пенсиите.
Василев посочи, че за последните 25 години разходите за пенсии са нараснали 10 пъти, като през следващата 2026 година се очаква да достигнат 11,5 на сто от брутния вътрешен продукт на страната спрямо дял от 8,6 на сто в периода 2000 - 2019 година.
Според него не става чрез вдигане на пенсии да се печелят избори, защото обществото вижда, че политиците, които практикуват този модел, са финансово безотговорни.
"През последните 4 години категорично пенсионната система е причината за влошаването на фискалната стабилност", каза Василев.
Какво четем:
🔴 Видът на Мария Силвестър стъписа зрителите на "Бригада нов дом"🔴 5 лева ще струват 10, 10 лева ще струват 20
🔴 Ивка Бейбе сподели преживяването си в рейса във Варна
Източник: Petel
Коментари
