Чудо край Ксанти! От икона блика миро, а до манастира се стига по...



Легенди, предания и вярвания за чудеса и благополучие тласкат стотици към “плаващия” манастир „Св. Николай“ в гръцкото село Порто Лагос. Храмът се намира съвсем близо до границата с България – между пограничните градове Комотини и Ксанти. Буквално е „кацнал“ върху два малки острова в езерото Вистонида. На единият остров е църквата „Св. Николай“, а на другия параклисът „Панайя Пантанаса“, в който се пази копие на чудотворната икона на Богородица – „Пантанаса“. Оригиналът се съхранява от монасите в манастира Ватопеди на Атон. 





Мястото е особено притегателно за болни от рак, които идват тук и ост авят специални молитвени писъмца или частици от дрехите си, за да престоят край иконата на Божията майка.

Сред чудесата, за които се носят легенди от уста на уста е, че през 2005-а година от иконата е потекло свето миро, което с благоуханието и силата си е помогнало на мнозина.





Други пък разказват, че видели по едно от дървените мостчета към храма монахиня, която водила за ръка дете, за което се знаело, че по-рано е починало от рак. За мнозина това всъщност била самата Богородица.

Назад в историята се помни и още едно чудо – Божията майка се явила на сън и предупредила водач на военен отряд, че армията му ще бъде обсадена и нападната.





Благодарение на това войниците имали време да вземат мерки и да се спасят. Като доказателство, че тази легенда е истина, живеещите в района показват изписаната в храма сцена, на която Богородица е застанала пред войската.

Според някои източници основаването на манастира се свързва с император Аркадий (в началото на V в.). Легендата гласи, че при корабокрушение той бил спасен от Божията Майка. В знак на благодарност отдал земята (района около днешното село Порто Лагос) на манастира Ватопед на Света гора, посвещавайки я на Богородица. 





Дъщерята на местен бей се разболяла и отшелникът успял да я излекува. В знак на благодарност бейът подарил земите на манастира Ватопед. Старите хора днес разказват друга история – когато се строял съвременният храм – през 1904 г., на строителите се явил самият Свети Николай и им заявил, че като покровител на морето, той трябва да е патрон на новата църква. Така и станало.

Районът, в който се намира свещеният комплекс, е изключително живописен.





Той е задължителна спирка на всички българи, които избират гръцкото море в района, както и за много туристически групи, идващи специално до тук. До „плаващия“ манастир се стига по дървени мостчета, пише SafeNews. Има къде да се паркират рейсове и автомобили.

За да се черкуват в него, а и да се помолят пред светините, до гръцко стигат и хора, които не са на почивка в района. Така често могат да бъдат да забелязани и неподвижни в инвалидни колички наши сънародници, водени от силната вяра, че Светата Дева и Свети Николай ще чуят молитвите им.





Въпреки че гърците ревностно пазят вярата за себе си, българите също са добре дошли тук.

Като съседи навремето българите са участвали и в строителството на храма, а по-заможни нашенци са правили и дарения за строителството.

Мястото е само на 50 км от някогашния пункт Маказа. Ако дойдете в неделен ден, ще може да си купите и качествени плодове, зеленчуци, млечни продукти и зехтин от местни производители, защото тогава е пазарният ден в Порто Лагос. 










Какво четем:

🔴 Предупредиха половин България за 1 октомври

🔴 Адска гавра на Wizz Air с десетки българи на летището в София, такава мизерия не сте виждали!

🔴 Метър вляво на колчетата в посока София на "Хемус" и нямаше да има неделно задръстване (Видео)

Източник: Блиц



Коментари



горе