5 лв. вход в "Св. Александър Невски"! (ДОКУМЕНТ)



Пет лева входна такса ще заплащат от днес всички туристи, които посещават храм-паметника „Св. Александър Невски“. Таксата ще се удържа от туристическите агенции, а за получените средства от патриаршеската катедрала ще издават „удостоверения“, пише Хаштаг-BG

Това се постановява в заповед, подписана от председателя на църковното настоятелство архимандрит Дионисий. Неговото име нашумя миналата година около осуетената му след обществени протести епископска хиротония и около посещението на Вселенския патриарх Вартоломей, който отправи скандални претенции към България.

Заповедта е публично огласена чрез разлепянето й на предназначените за това места в притвора на „Св. Александър Невски“. Като основание се посочва решение на църковното настоятелство, а в мотивите витиевато се твърди, че макар да трябва храмът Божий да е отворен за всеки, такава практика не съществувала навсякъде в Европейския съюз. Според заповедта събраните средства щели да бъдат използвани за ремонтни и реставраторски дейности на патриаршеската катедрала. Документът е изпратен от архимандрит Дионисий „по компетентност за сведение и съблюдаване“ на министъра на туризма и на Българската асоциация на туристическите агенции.

Юристи и богослови коментираха, че тази заповед поражда много въпроси около нейната законосъобразност и съответствие с Устава на Българската православна църква. Припомняме, че централен аргумент на църковните юристи по делото пред Върховния административен съд за собствеността върху храм-паметника „Св. Александър Невски“ беше, че преминавайки в собственост на БПЦ, той ще запази общия достъп за всички и няма да се събират входни такси, за да гарантират правата на всички вярващи и невярващи, чието общо достояние е строеният с волни пожертвования от българския народ паметник на културата.

В същото време не е ясно кой и по какви критерии ще определя дали една организирана туристическа група е „любителска“, а не „поклоническа“, каквато терминология се използва в заповедта на архимандрит Дионисий. Кой и на какво основание ще преценява дали в една туристическа група има само атеисти или има и принадлежащи към други вероизповедания? А ако български граждани, които са православни християни, но живеят извън София, участват в организирана туристическа група за посещението на столичния град, също ли трябва да плащат, за да влязат в храма? Същото се отнася и за чуждестранните туристи – на какво основание една туристическа група от Русия, Гърция, Румъния или Сърбия, състояща се от православни християни, ще бъде определяна като „любителска“, за да плаща входна такса?

Освен това събирането на входна такса се явява по дефиниция стопанска дейност, която се подчинява на общото данъчно и счетоводно законодателство. Наред с дължимите данъци, които трябва да се плащат, това означава, че за получените пари от храм „Св. Александър Невски“ следва да издават надлежни счетоводни документи – фактури, придружени от платежни нареждания, ако плащанията са по банков път, или от касов бон, ако са в брой. Хвърчащите „удостоверения“, за които се говори в заповедта, са недопустими.

Остри въпроси се повдигат и по повод съответствието на заповедта с Устава на БПЦ. Храмът „Св. Александър Невския“ има статут на ставропигиален, тоест той е директно подчинен на Светия синод на БПЦ. По информация на Хаштаг-BG Синодът не е обсъждал и не е постановявал решение в тази посока. Друго несъответствие с Устава на БПЦ е, че заповедта на архимандрит Дионисий установява „такса“ и определя нейния размер. В това отношение чл. 234 от Устава на БПЦ е категоричен, че размерът на всички такси, събирани от БПЦ, се определя от Светия синод. Още повече, че трудно входната такса в един храм може да се впише в някой от четирите вида такси, които уставът разрешава да бъдат събирани в приход на БПЦ – общоцърковни, требни, съдебни и канцеларски.


Какво четем:

🔴 Българските поети и техните големи любови

🔴 Дойдох само да ти кажа, че те обичам

🔴 Българин от Холандия намери майка си в Добрич след 20 г.

Източник: bnews



Коментари



горе