Нови заводи никнат из страната



Нови заводи никнат из страната

Бавно и полека страната излиза от шока на 90-те и пазарния преход. Вероятно не толкова бързо, колкото се иска на всички. Но като всяко хубаво нещо и за това се иска време. Важно е, че стъпки, макар и неуверено, вече се правят, откриват се нови предприятия, разкриват се работни места. Кметовете вече осъзнават, че най-важната им задача не е лъскане на поредната градинка, а разкриване на нови позиции на пазара на труда в техния град.

Затова и инвестициите бяха основен коз в изминалата предизборна кампания.
Част от обещанията вече се сбъдват. Добрата новина е, че София вече не е магнит за чуждите инвеститори. Все по-често те поглеждат към страната, където терените и работната ръка са в пъти по-евтини. Това дава шанс за възраждане на региони, забравени до вчера.

Естествено, винаги на първи план стои проблемът с работната ръка. Затова трябва да има и втора стъпка от страна на местната, а и на централната власт – а именно – промяна в модела на образование, която да е насочена пряко към бизнеса.
КМЕТА.bg ви представя част от бъдещите инвестиции, които ще се реализират през следващите месеци. Надеждата ни е във всеки брой да има по една такава позитивна история. Ако сме пропуснали, пишете ни.
Ще се отзовем.

***

Автомобилни гиганти ухажват Стара Загора

Премиерът преряза лентата на новия завод "Стандард Профил" в Стара Загора

Hoв модерен зaвoд за производство на автомобилни уплътнения на международната компания „Стандард Профил груп“ отвори врати в Стара Загора. В него ще се произвеждат уплътнения за „Опел Астра“, а основни клиенти на фирмата са световни автомобилни гиганти като „Фолксваген“, „Фиат“, „Рено“, „Даймлер“ и др.
Очаква се до края на 2016 година работниците да станат 1500. Инвестицията в новата производствена база с най-модерно оборудване и върхова технология в бранша е за 10,5 млн.евро. Тук за пръв път е реализирана иновативната технология за хибридно капсулиране на автомобилни уплътнения. „Стандард Профил“ има заводи по целия свят - от Турция и България до Китай, ЮАР и Мексико, в които работят над 7400 души. Произведената продукция се пласира в над 30 страни.

***

Австрийци наливат 300 млн. евро в Търново и Бургас

Австрийският производител на плоскости от дървесина Kronospan планира да инвестира нови 300 милиона лева в България.
Компанията ще изгради изцяло нов завод във Велико Търново за над 75 млн. лв. Освен това е планирала в Бургас нова производствена мощност за плочи от дървесни влакна със средна плътност, познати на пазара като MDF плоскости. Все още обаче не е решено къде точно да бъде инсталирана тя.

Новият завод в Търново е първата фаза от по-голям проект на компанията, който предвижда за три години да бъдат инвестирани над 300 млн. лв. След приключване и на втория етап на проекта капацитетът за производство на ПДЧ ще се увеличи над два пъти.

Kronospan е в България от 1997 година и досега е инвестирала над 130 милиона евро. По-голяма част от производството на австрийския гигант, около 70 процента, отива за износ.

***

Египетски милионер инвестира в Катунци

Голяма фабрика за медицински консумативи се строи в санданското село Катунци. Инвеститор е бизнесмен от Египет. Този завод ще промени коренно визията на селището. Първоначално ще даде работа на 150 души, а намерението на египетския милионер е да наеме до 1-2 години над 400 работници. Тук ще се трудят хора от целия регион.

Предприемчивият египтянин Манду Атеа решил преди време да инвестира в селището. Харесал много мястото и убедил съдружниците си да направят мащабната инвестиция.

Строителството на базата е в разгара си, работи се от ноември 2014 г.
Предприятието ще реши проблема с безработицата в целия регион. Ще се осигурят добри и безопасни условия на труд, възнагражденията също ще са добри за нашите географски ширини, твърдят близки до инвеститора. До юни тази година фабриката трябва да отвори врати.

***

Пловдив става Силиконовата долина

Над 100 хил. работни места ще открият предприятията край Пловдив

Високотехнологични фирми от Западна Европа, САЩ и Япония ще залеят индустриална зона „Тракия икономическа зона“. Градът под тепетата се превърна в магнит за елитни компании, а ползата се усеща вече и в съседни райони, в които безработицата намалява с бързи темпове. Американският производител на сензори за автомобилната индустрия „Sensata“ строи огромен завод до село Царацово, а японската SMC Industrial Automation е закупила 180 дка за ново предприятие. То ще заработи през лятото с първите 1500 души. Очаква се капацитетът да нарасне до 3000 души.

В зоната стъпва и мощна мултинационална компания. Преговорите с нея са стартирали преди повече от половин година и ще приключат до месец. Името на инвеститора – световен лидер в електрооборудването, все още не е известно, но със сигурност откритите нови работни места ще са над 1000. Очаква се работните места в региона да надхвърлят 100 000 с бъдещите предприятия, а вложенията ще надминат 1,1 млрд. евро.

***

Части за „Мерцедес“ ще се правят край Димитровград

Японският концерн "Язаки" е сред световните лидери в производството на кабелни инсталации

Гордостта на социалистическата индустрия – Димитровград, има шанс да се възроди покрай откриването на два завода за авточасти. Собствениците обещават да осигурят хиляди работни места. И двете предприятия са в непосредствена близост едно до друго – на пътя Хасково - Димитровград, а недалеч от тях кметът на областния град Добри Беливанов планира да строи индустриална зона.
Заводът „Sa-fa“ ще произвежда електрически инсталации за моделите „Мерцедес-Бенц“. Инвестицията е над 60 млн. лева. В момента се търсят първите 200 работници. Очаква се бройката да надхвърли 1000. Изискванията са техническо образование.

Строителството на японския завод, който е другата многомилионна инвестиция в района, ще започне през април тази година. В него ще работят над 4000 човека. Вече е известно, че става въпрос за световноизвестния японски концерн „Язаки“, които има огромен дял в производството на кабелни инсталации за автомобили. Инвеститорите вече имат два завода в Южна България.

***

Нов завод поема боклука в Стамболийски

Нов завод за боклук, чиито инвеститори са германци, ще реши дългоотлагания проблем със сметосъбирането в Стамболийски. След две години капацитетът на сметището в Цалапица, където се депонират отпадъците от Стамболийски и прилежащите села, ще се изчерпа. Немският консорциум поема целия процес – от подготовката на проекта за завода, осигуряването на финансиране чрез европейските фондове до изграждането на самото съоръжение. При преработката на отпадъците няма да има изгаряне, което е важно от гледна точна на екологията.

Няма да има и миризми, защото боклукът ще се опакова, така че да няма досег с външната среда. Възможностите на едно такова съоръжение са да приеме отпадъците на Перущица, на Стамболийски и дори на цялата община „Родопи“.

***

Китайски фирми на българска земя

Първата копка по строежа на фуражния завод, на която присъства кметът Йордан Йорданов (първият от ляво)

Инвеститори от Китай избраха Добрич за фуражен завод. Там ще бъде изградена първата фабрика в България с китайски инвестиции и средства от Европейския съюз. Българско-китайският инвеститор е „България тианшинонг фийд ко“ ООД.
Във фуражния завод първоначално ще бъдат инвестирани 5 млн. лева. Предвижда се след въвеждането в експлоатация базата да работи на четири смени на непрекъсваем режим. Очаква се земеделска продукция да се изкупува не само от Добричка област - най-големия производител в страната на зърно, а и от районите на Варна, Русе, Силистра, Шумен.

Планираният годишен капацитет е 150 хил. тона, а над 90% от продукцията ще се изнася за Китай. В първия етап новите работни места ще са около 50, но с натоварване на пълните мощности на предприятието наетите в него ще са почти двойно повече.

До строителството на завода в Добрич се е стигнало след близо двегодишно проучване. Градът е предпочетен заради добре развитото земеделие в района, източник на суровина, както и заради близостта до пристанище Варна, откъдето ще се товарят кораби за Китай. Парцелът е закупен на публичен търг преди близо година.

Тясното сътрудничество и споделеният опит между България и Китай не е само на думи и не се изчерпва единствено с „побратимяването“ между градовете. Китайска фирма ще строи завод за слънчогледово олио в Бургас, а българска ще прави кисело мляко в Пекин.
Компанията „Нантун суму баълодж технолъджи“ се е спряла на индустриалната зона на черноморския град.
Инвестиционното намерение е било заявено още миналата година по време на световния форум в Шанхай, в който участваха 100 китайски и 36 български компании. Собственикът Чайн Уей е обещал заводът да заработи до две години у нас.

Плановете са да бъдат наети около 120 работници. Чан Уей е живял в България и Румъния и е впечатлен от страната ни и възможностите за инвестиции. В същото време българската компания „Лодис Инвест“, чиято търговска марка е „Лакрима“, е обявила, че ще открие завод за кисело мляко в Китай. Това ще стане в партньорство с китайската Heilongjiang Wondersun Dairy Co Ltd. Българският уникален продукт има обещаващо бъдеще. През миналата година китайците са изяли над 16 милиарда кофички кисело мляко.

***

„Аркомат“ отваря втори завод в Карлово

След Казанлък - в Карлово. Това е посоката на развитие на турската компания „Аркомат“, която скоро трябва да отвори втория си завод в България. Първият заработи преди 16 години и прави автомобилни кабелни системи за Volkswagen.
Турската компания е един от петте производителя на кабели за коли в България, които изградиха предприятия на зелено. Другите големи са японската „Язаки“, която има заводи в Сливен и Ямбол, германско-японската „СЕ Борднетце - България“ с предприятия в Карнобат и Мездра, турската „Нурсан отомотив“ в бургаското с. Люляково и германската „Нексанс“, която влезе последна през миналата година с откриването на производство в Плевен. Тези фирми са и най-големите работодатели в сектора за автомобилни компоненти. Общите служители в този сегмент са почти 10 хиляди.

Общите инвестиции в новите мощности на „Аркомат“ са 4 млн. евро: половината в сградата и другите за оборудване. Производството в Карлово се строи на зелено и се намира на изхода на града в посока Бургас до фабриката на „Българска роза“.


Какво четем:

🔴 Забележителности в Широка Лъка

🔴 Три години без големия Тодор Колев

🔴 Тодор Колев - Шуменски влак (1995)

Източник: Кмета



Коментари



горе