Гответе се за пости: Леща като мръвка, ама не съвсем
Време е да изхвърлим от тялото си насъбраните през зимата шлаки и токсини и да
подготвим организма за настъпващата пролет. Наближаващите великденски пости са
идеалният период, в който да се пречистим и да се сбогуваме с пролетната умора
и сезонните настинки.
Според църковните канони това е и времето, в което вярващите не само поставят тялото си на изпитание, но и трябва да се въздържат от лоши мисли и действия. Важно е да размислим над делата си и над това как можем да станем по-добри към ближните си.
Тази година Великият пост или Света Четиридесетница започва на 14 март. На Сирни
Заговезни (13 март) се заговява със сирене и яйца и от следващия ден започват постите. По време на постите е
разрешено да се яде всичко, което е от растителен произход. Напълно се забранява
консумацията на месо, яйца и млечни продукти. Алкохолът, цигарите и плътските
удоволствия също трябва да се избягват.
За да си набавите всички необходими протеини в следващите седмици, наблягайте на варивата - боб, грах, леща. Те са най-добрият заместител на храните от животински произход, тъй като съдържат белтъци в най-голяма степен.
Хлябът също е източник на белтък, както и соята, от която по магазините се предлагат огромен избор от полуфабрикати - соево сирене/кашкавал - тофу, соево мляко, кълнове, соева кайма.
Като заместители могат да се използват още ориз, булгур, пшеница, гъби, нахут, авокадо, всякакви видове кълнове и ядки - фъстъци, орехи, бадеми, лешници, тиквено и слънчогледово семе. Разнообразието е голямо, а оттук и възможните комбинации и рецепти са многобройни.
Покълналите семена можете да намерите както в диетични магазини, така и да си приготвите самостоятелно вкъщи, а те са много важни през този период, защото чрез тях доставяте на организма си витамини от група В.
Маслините също имат роля на трапезата по време на постите, тъй като са източник на мононенаситени мастни киселини, а и не съдържат изобщо холестерол. Богати са на антиоксиданти като селен и цинк, помагайки на организма в битката срещу свободните радикали.
Диетолозите съветват по време на постите да пиете повече вода - около 2-3 литра на ден. Ако ви мъчи глад, вдъхнете аромата на подправки като канела и карамфил. Твърди се, че това много помага за овладяването на пристъпите на глад.
След завършване на поста, бавно и полека се върнете към нормалното си меню. В никакъв случай не бива още на другия ден да преяждате с месо, млечни продукти и всичко непозволено до този момент.
=Шипков чай и солчица=
Великденският пост се пада по време, когато тялото изпитва остра нужда от витамини и минерали. Затова се препоръчва приемането на витамини и шипков и зелен чай. Храната може да се посоли малко повече.
Недостигът на сол води до разстройство на работата на сърдечния мускул, слабост и световъртежи. В меда се съдържат цял спектър от необходими вещества: желязо, магнезий, мед, хлор, калций, натрий, фосфор, алуминий... Две чаши прясно изцеден сок на ден зареждат с витамини и подпомагат перисталтиката.
Какво четем:
🔴 Къщата на Калиопа носи любов на гостите си🔴 Гавра с паметник на Левски възмути българи
🔴 Диригентът Йордан Камджалов: Ще успеем като нация само с човеколюбие и професионализъм
Източник: Марица
Коментари
