В с. Осмар на винен и скален туризъм
Всеки знае, че в Шуменска област са двете стари столици на България - Плиска
и Велики Преслав. Ценителите на пелина обаче знаят и трета - село Осмар. Тук е
създаден дъхавият еликсир, затова мястото се слави като столица на ароматното
лековито вино. Местните го произвеждат по вековна рецепта и само от свое грозде.
Тук и тротоарите са превзети от лози, а във всяка къща има по няколко бъчви. На
която и порта да потропаш, ще те почерпят с пелин. “Имаме за цяла България. За
всеки българин по една чаша”, хвалят се местните майстори и канят в прочутото
село.
Да посетиш Осмар точно сега му е времето, защото пелинът вече е готов и се лее с пълна сила в топлите механи. Истинските майстори нямат нищо против да седнат с гостите на трапезата и да споделят рецептата. “Трябва само осмарско грозде, добро старо вино, задължително над 20 билки, ябълки, дюли и... мерак”, обяснява Боян Маникатов, някогашен казанджия. Наложеният пелин е връх на професионализма. В Осмар знаят да го правят и мъже, и жени. И задължително от 12 години всяка зима си организират “Малка Винария”, на която гости сомелиери избират най-добрите еликсири.
Без значение на вкусовите качества обаче всеки пелин от Осмар е лековит,
“Как няма да е целебен, като е правен с билки, и то събирани край Осмар! Селото с най-хубав въздух, с най-красива природа и със силно енергийно въздействие”, казват местните. Познавачи планинари също го признават и добавят, че скалните манастири край Осмар са най-живописното място от цялото Шуменско плато.
Човек, който дойде тук да вкуси пелин, непременно трябва да стигне и до Костадиновия манастир. Табелите натам насочват още от центъра на селото. Само 3 км делят туристите от скалните килии, които са били населявани с монаси исихасти през XII-XIV в. Повечкото път до Рафаилова чешма и двата удобни заслона, поддържани перфектно от осмаряни, се изминава с автомобил. Високопроходима кола ще стигне и малко по-нагоре до Манастирската чешма, където погледите привлича каменен кръст на 300 г., донесен от селската църква. Аязмото е с бистра вода, а мнозина се хвалят, че ги е спасила от стомашни болежки. След още 4 км стръмнина, която не би затруднила печения турист, се разкрива гледката към Костадиновия манастир. До него от тази година води сигурна метална стълба, изградена от дарителска инициатива на голяма австрийска банка.
Изкачиш ли я, пред погледа се разкрива истински храм с три отделения. В първото дори личат дупки в скалата, където е бил закрепен дървен иконостас. По варовиковата скала се виждат и следи от иконопис, разрушена от времето. Пак е пълно с икони, но оставени от поклонници. “Донесох първата на св. св. Константин и Елена още преди 10-ина години и я закачих на високо място. И досега стои непокътната. Тук е свято място за поклонение - никой не пипа нищо, не смеят и да замърсяват”, обяснява Марин Николов, старши експерт в дирекция “Шуменско плато”. Християни донесли и три камбани. Хората палят свещи в скалния храм, където преди векове в уединение сред природата и близо до Бог живеели отшелници. Затова мястото има невероятна пречистваща сила.
Наблизо е още една скална църква, известна като Диреклията (на входа й има стълб - дирек - б. а.), но тя е достъпна за екипирани алпинисти. По екопътека може да се стигне и до скалното образувание Подковата. За да стъпиш в нея обаче, трябва да преминеш наведен екстремна тясна пътечка, дълга 4 м.
Знаят я като “тест за праведници”, разказва Николов. Успяват само добрите и... тези, които умело ползват помощните стоманени въжета, монтирани наскоро. Гледката, която се открива към долината на река Осмарска, обаче си струва усилията. Който е стигнал до там, ще успее да се изкачи и на скалната площадка над Подковата. Тя се слави като място за медитация. Според специалисти Осмар е на четвърто място по енергийно излъчване - след Рупите, Царичина и Мадара.
Заредени и възхитени от скалните красоти, туристите не пропускат да стигнат и до скалния феномен Окото над Костадиновия манастир. Заради местоположението се смята, че в него преди векове е била манастирската камбана. Сега е любимо място за снимки.
В района има и пещера с праисторически рисунки, но планинари я пазят в тайна. Осмарските чудеса са най-атрактивната част от двудневен туристически маршрут, наречен “Скални манастири”, дълъг 19 км, и перфектно означен с табели.
Освен манастири селото си има и 150-годишен храм “Св. св. Константин и Елена”, за чиито икони се носят легенди. Най-силно е положителното им въздействие навръх храмовия празник 21 май и догодина, когато е юбилеят, се очакват големи тържества.
Местните тачат историята и са подредили снимки, книги, документи и старинна посуда за вино в етнографски музей. Който не вярва, че тук е столицата на пелина, че през миналия век оттук са изнасяли грозде за Германия и пак са произвеждали 1,5 млн. л вино, може да разгърне безплатно архивите.
Как и за колко?Осмар е на 15 км от Шумен, като се хваща пътят за Велики Преслав, но се отбивате по-рано още на с. Хан Крум. От областния център има и автобус за 1,80 лв. в едната посока. Всеки делничен ден до селото вървят 5 рейса от 9,30 до 19,30 ч, но в събота и неделя са по-разредени.
В Осмар има уютни къщи за гости на цени между 10 и 20 лв. за легло. Предлагат и вкусно меню. Цената на прочутия пелин варира между 2,80 и 3 лв. за литър.
Какво четем:
🔴 По стъпките на св. апостол Павел в Делчево🔴 Говедарци - Алпийската столица на шопите
🔴 Скален град в Пирин удиви БАН
Източник: Труд
Коментари
