Дарения ще спасяват моста на Колю Фичето в Бяла, държавата обяви, че няма пари
Общината в Бяла е открила дарителска сметка за реконструкция на моста на Колю
Фичето (Беленския мост) в града, след като стана известно, че държавата няма пари
да го реставрира. 150-годишният паметник възрожденската архитектура с национално
значение се руши, а последната му реставрация е от 80-те години на миналия век,
въпреки че експертиза и проект за укрепването му съществуват от 2001 г.
Това става известно от писмен отговор на министъра на културата Вежди Рашидов, който обяснява, че бюджетът за реставрация и консервация на ведомството му е едва 500 хил. лв. годишно, което е многократно под стойността на ремонта. "Невъзможно е Министерството на културата да осъществява контрол върху 40-те хиляди паметника на културата, както и да обезпечава финансово тяхното съхраняване", заявява открито Вежди Рашидов. Той добавя, че автомобилния трафик по моста може допълнително да е влошил състоянието на моста и опазването на наследството е задължение и на общините.
Фотограф: Анна Христова
Министерството на културата също посочва, че през 2011 г. общината е готвила
проект за консервация и реставрация на моста по оперативна програма "Регионално
развитие", но съдбата на този проект е неизвестна. От публикация в русенския сайт
Проектът, който включва реставрация и изграждането на паркинг и инфоцентър близо до моста, бил е одобрен от Националния институт за паметници на културата, имал е и разрешение за строеж, каза пред "Дневник" инж. Лъчезар Дилянов, началник отдел "Устройство на територията" при общината. Той уточни, че отвъд задълженията си не знае защо проектът не е бил придвижен.
Големият проблем на Беленския мост днес обаче е рушащата се външна облицовка - тя е закрепена за основите му с метални шини и оловни дюбели, които днес почти липсват. Допълнителен риск са увеличените от прорасналата растителност фуги. Според инж. Дилянов при правилна намеса той ще остане на мястото си поне още 200 години. Необходимо е обаче настилката да се премахне, платното да се разруши и облицовката да бъде закрепена наново.
Тези дейности, предвидени и в проекта от 2011 г., ще струват приблизително 2 млн. лв. Наскоро Министерският съвет отпусна 12 млн. лв. допълнително за пътища в общините, както и за реставрация на Голямата Базилика в Плиска директно на Министерството на културата. Мостът на Колю Фичето обаче явно няма да се впише в тези програми, затова от Бяла се обръщат директно към обществеността.
Дарителска сметка за реставрация на Беленския мост над река Янтра построен от Колю Фичето
Община Бяла, област Русе
Банка ДСК
Офис Бяла
BIC – STSABGSF
IBAN BG 89 STSA 9300 3300 2837 11
(Дарение за реставрация на Беленския мост над река Янтра
построен от Колю Фичето)
Какво четем:
🔴 Божидар Димитров: Ново съкровище от сребърни накити постъпи в Националния исторически музей🔴 В с. Осмар на винен и скален туризъм
🔴 По стъпките на св. апостол Павел в Делчево
Източник: Дневник
Коментари
