Неустоимият Пастух



Зад всяка извивка на река Струма при село Пастух изскачат природни и исторически изненади. Затова селяните недоволстват, че местността е пренебрегвана от планинските водачи и организаторите на туристически екскурзии. При това невероятните красоти се намират на 20 км от Кюстендил, а от противоположната страна - на 15 км от Бобошево.

Когато пред очите ти се разкрият меандрите, ти се струва, че тук

Струма сякаш тече обратно

Объркването идва от лъкатушенията на реката в подножието на планината Поглед. Оформили са се няколко островчета - мечтани кътчета за въдичари и любители на водния туризъм.

Отсреща се извисяват високи повече от 100 метра зъбери. Неслучайно местността се нарича Скалата.

Кюстендилски предприемачи навреме усетили неустоимия чар на мястото и вдигнали ваканционно селище. В едноетажните масивни къщички на комплекса могат да се настанят общо до 50 човека срещу 15 лева на нощ. Осигурена им е и разкошна трапезария, в която сами да приготвят каквото си искат ястие. Не липсва и рецептурник за местни гозби.

“Досега като че ли повече ни посещават чужденци - шотландци, англичани, ирландци, германци и холандци. На цели групи. Седят със седмици. Не им се тръгва”, похвали се пред “Труд” собственикът Васил Василев. Той е и отлично информиран гид. Притежава руска топографска карта от 1972 г., по която може да покаже и най-незначителната отметка, свързана с Пастух и района.

Маршрутите за разходка или катерене са предизвикателство за планинаря - и реката, и скалите, и хребетите на Поглед и Влахина планина. Едната възможност е да следваш плътно брега на Струма нагоре и след 200-300 метра да преджапаш поразлятата в този участък река. Излязъл на другия бряг, тръгваш по черен път. На километър и половина по него стигаш просеката. По нея по доста стръмен за нетренирани планинари скат се насочваш към най-високата точка на планината Поглед - до едноименния връх, висок 966 м. Той не е нищо особено, но на хребета те чака изненада. Полуразрушен, иззидан изцяло от камъни и без покрив е храмът “Света Богородица” в местността Скальето.

Входът на църквицата е паднал под тежестта на вековете - все пак постройката е

е датирана от 1347 година

Олтарът обаче се е запазил. Богомолци са сложили дървен кръст, репродукция на Божията майка и кандилце, на което да запалиш свещ.

След 200-300 метра по билото на планината Поглед се натъкваш на любопитни останки - част от основи и крепостни стени, съхранен участък от водопровод, каменни руини. Исторически описания, сред които и наблюдения на министъра на просвещението от края на ХIХ век Константин Иречек сочат, че става дума за средновековния град крепост Житомиск от ХII-ХIII век.

Впрочем комплексът все още не е проучен детайлно, има сблъсък на становища кое как е било. Срещат се останки от римско и тракийско време. Докторът по богословие архимандрит Пантелеймон Пулос, проповедник на Тесалиотската митрополия и игумен на манастира “Корона” в Кардицис (Гърция) споменава местността в трудовете си.

Той твърди, че триъгълникът между Кюстендил (древна Пауталия), Сапарева баня (Германея), Дупница и Благоевград е родното място на най-великия византийски император Юстиниан (527-565). “По негова заповед бил изграден голям град - за награда на страната, която го е откърмила, и била учредена през 535 г. архиепископията Първа Юстиниана”, твърди архимандрит Пулос.

“Става дума за нас, за Пастух”, със самочувствие, макар и без исторически доказателства, се гордеят местните хора. За жалост, докато историците се туткат, иманярите напредват с материала.

Ако не ти се мокрят краката в Струма да минеш на отсрещния бряг, се връщаш 700-800 метра назад от ваканционното селище. След това завиваш вдясно по каменисто-черен, но здрав път. Той води към просеката и древното селище при връх Поглед. След 2,5 км няма как да подминеш прикрил се в дъбака храм с каменен, непомръднал от вековете покрив. Черквата “СветаТроица” от ХIII век. Вътре са запазени фрагменти от стенописи.

В храма на пода, в специално сандъче, оформено по канона, се пазят череп и част от костите на мъж. Според местните това са мощите на древен обитател на този край. “Бил е висок 2,30 метра. Някога

хората по тия места са били високи до три метра

вярват на легендите пастушани.

“По времето на Юстиниан в този район е имало 18 храма, крепостни стени, оброчища. Не е случайно, че в някои исторически описания наричат този район “Малката Света гора”, отбелязват краеведи. Те се опитват да разтълкуват името на селото - Пастух. Според едните идвало от силен кон, ат, който копнал земята, харесала му и се установил тук. Според други означава водач на стадо и идва от руската дума за овчар.

Името на крепостта Житомиск означавало “тържище на жито”. Затова все още се намират вкопани в земята огромни делви, в които държали зърно.

Туристите бавно, но трайно откриват непознатия, тайния Пастух. Общината в Невестино вече работи по проект за изграждане на екопътека от ваканционното селище през река Струма до Житомиск, общо 6-7 километра. Ще има и 25-метров въжен мост до труднодостъпните живописни скали. “Ще изградим екопътеката със средства по програмата за трангранично сътрудничество с партньор сръбска община”, обеща заместник-кметът на Невестино Йордан Глогов.


Какво четем:

🔴 10 непознати планински маршрута

🔴 Дарения ще спасяват моста на Колю Фичето в Бяла, държавата обяви, че няма пари

🔴 Божидар Димитров: Ново съкровище от сребърни накити постъпи в Националния исторически музей

Източник: Труд



Коментари



горе