Арника помага за лъскава и здрава коса
Арника е почитана от стари времена като природен дар за здраве и красота. Планинската
маргаритка от пет столетия се използва за лечебни цели. Днес се продава в аптеките
под най-различни форми – кремове, балсами, шампоани, гелове, мехлеми, тоници,
хапчета и тинктури.
Традиционната медицина я препоръчва като първа помощ при мускулни и ставни травми. Алпийските катерачи след дълъг поход дъвчели арника, за да облекчат умората и мускулите.
Твърди се, че немският философ и поет Гьоте пиел чай от арника за сърцето, а заради антибактериалното и противовъзпалителното ѝ действие с билката през Втората световна война лекували ранените войници.
Има няколко вида арника, като в противовъзпалителни препарати се използват montana и chamissonis. И двете слънчеви цветя си приличат, но вторите са по-дребни и може да са много отровни.
Montana e позната още като самакитка и планински тютюн и се използва най-вече в билкови продукти, особено за косата. Жълто-оранжевите й цветове присъстват в най-различни хомеопатични препарати.
Арника дължи чудодейните си свойства на много активни компоненти като смола, антиоксиданти, танини, флавоноиди, каротеноиди, аскорбинова киселина, фруктоза и летливи масла като тимол.
Билката попада в препарати за лечение на болки в ставите, мускулите и срещу отоци. Спортистите използват мазила с арника, тъй като тя пoмага нa мycĸyлитe и cтaвитe пpeди физическа активност, a cлeд това се справя с преумората.
Арника подобрява кръвообращението, помага за регенериране на тъканите, лекува изгаряния, помага при ухапвания от насекоми.
Билката се препоръчва при депресия, умора и стрес. Използва се в хомеопатията при шок след инциденти и главоболие.
В аптеките могат да се намерят и води за уста с арника, тъй като антибактериалните и антимикробните й свойства чистят устната кухина и предпазват от кариеси.
Цветовете на аrnica montana съдържат сесквитерпин лактон, флавоноиди, въглена киселина, кумарини и летливи масла, които са полезни за кожата, затова и билката е активна съставка в много козметични продукти за лице и тяло. Екстракти от арника се използват в лосиони за лечение на кожни инфекции, екзема, сърбежи, измръзвания.
Сесквитерпин лактон, наречен хеленалин, е основното лечебно съединение, което заедно с флавоноидите помага за регенериране на кожата след заболяване и стрес. Антибактериалните, антисептични и противовъзпалителни свойства на тази билка помагат за предпазване от възпаления. Арника помага при синини и слънчеви изгаряния.
Натриването на екстракти от цветето върху кожата намалява стриите.
Противовъзпалителните свойства на планинската маргаритка я правят полезна и за косата. Екстрактите от арника често се използват в балсами и шампоани, тъй като се стимулират фоликулите, помагайки за укрепването на косата и за предпазването от преждевременното й падане. В хомеопатичните шампоани арника често се комбинира с невен за лъскавина и лесно сресване.
Слънчевото цвете почиства прекомерната мазнина и себума от скалпа, придава на косата естествен блясък и премахва пърхота. Обикновено билката се използва в концентрации от 1 до 2% в продукти за грижа за косата. Понеже е естествен антибиотик, тя ефикасно лекува инфекциите по скалпа. Помага за предпазване на косата от цъфтене и от преждевременно прошарване. Необходимо е само да се втрие масло от арника върху скалпа от корените към краищата вечер преди сън и се отмива на сутринта.
Напоследък голяма популярност набира масажът с арника на цялото тяло, който цели разхлабващ ефект за мускулатурата, а етеричното масло бързо прониква през кожата и я подхранва. Комбинира се отлично с масло от лавандула, лайка, червен портокал, ананас.
Арника обаче не е пенкилер и с нея трябва да се внимава. Задължителна е консултацията с лекар, не се препоръчва при бременност и кърмене.
Неправилната доза може да причини раздразване на кожата, поява на мехури или белене. Локалната употреба за дълги периоди може да доведе до екзема. Възможни странични ефекти са също сърцебиене, гадене, замаяност и нервност. Хомеопатичните лекарства използват арника в много разредена форма.
Какво четем:
🔴 Два от уникалните български автомобила Sin Cars в европейската надпревара🔴 Църква "Св. Георги" при с. Лютиброд, Врачанско
🔴 Спорт Светът Българи атакуват хималайския 8-хилядник Анапурна
Източник: Животът днес
Коментари
