Тръгнах от подиума в Ню Йорк и стигнах до фермата в Аканджиево
Кристиан Василев е един от най-успешните български модели, в момента живее в
Ню Йорк. Притежава и спортна зала в Манхатън. Завършил е бизнес администрация.
Кариерата му на модел започва от Париж. За кратко време е обиколил целия свят
- Париж, Милано, Китай. Отскоро той и съпругата му Валентина Димитрова се занимават
с биоземеделие, а фермата им се намира в беловското село Аканджиево.
- Защо реши да оставиш Ню Йорк и да живееш в Аканджиево?
- Не съм оставил Ню Йорк. Със съпругата ми и досега живеем там. Когато нямаме ангажименти, идваме тук, за да се насладим на природата. В Златната ябълка можеш да постигнеш професионални успехи, но липсва природата.
- За да си близо до природата, ли направи биоферма?
- До това решение се стигна по няколко причини. Аканджиево е родното място на жена ми Валентина. Нейните родители живеят тук. Преди известно време баща претърпя инцидент. Падна от строителен обект и изкара няколко операции. Затова решихме да направим такава ферма, за да могат родителите на Валя да се занимават с нещо и да се чувстват полезни. Това е основната причина.
- А друга има ли?
- Да, другият повод е, че ние като семейство обичаме да се храним здравословно. А знаете колко е трудно на пазара да се намери качествена храна. Затова решихме сами да си произвеждаме зеленчуците. Във фермата не използваме никакви химикали. Само биохумус. Той съдържа и пълен набор от лесноусвоими аминокиселини, микро и макроелементи, което води до ускоряване на обменните процеси при растенията. Биторът е органичен материал, получен в резултат на храненето на червените калифорнийски червеи. Биоторът е жив тор.
- Какво отглеждате във фермата си?
- Имаме 10 декара оранжерии, в които се отглеждат всякакви сезонни зеленчуци - спанак, марули, над 5 вида домати и много други растения. Имаме и още 60 декара земя. Една част от тях са лозя, а другата все още се облагородява. Когато започнахме да се занимаваме, тези земи пустееха. Нужна бе много работа, за да ги превърнем в обработваеми площи.
- Самият ти включваш ли се активно в селскостопанската работа?
- Да, когато не съм на срещи, се включвам активно. Имаме работници, но ни трябват още. Затова се налага и аз да помагам. Много е трудно да се намери работна ръка в България.
- Защо?
- Не знам в другите браншове дали е така, но наблюденията ми са, че българите нямат желание да се занимават със земеделие. Особено в оранжериите е доста трудно. Температурата е висока и се иска голямо търпение. От опита ми разбрах, че жените са по-упорити и надеждни работници. Аз съм възхитен от тях.
- Смяташ ли да продаваш продукцията на американския пазар?
- Американският пазар е малко по-специфичен. Има много правила, а и транспортът е фактор. Желанието ми е да се развивам в Европа. Има голямо търсене, тъй като европейците могат да си позволят да се хранят с биопродукти.
- Как стои въпросът с родната търговия?
- Имам големи амбиции да успея и тук. В България основна пречка са доходите на хората. Иначе българинът обича да се храни здравословно. А и ако се вдигнат парите му, би го правил. А цената на този вид стока няма как да е по-ниска. Самият процес на обработка е много скъп. И все пак смятам, че нещата да се променят. Членове сме на Европейския съюз и искрено се надявам да заживеем по-добре.
Какво четем:
🔴 Най-големият музей на открито на Балканите отваря на 20 април🔴 Изчезващ вид
🔴 Започва Софийският фестивал на меда
Източник: Марица
Коментари
