История и купон до зори при тепетата, природа и мистика само на 19 км от тях
С помощта на кореспондентите ни в страната ще групираме българските градове и местности така, че всеки маршрут може да се посети за 48 часа. Целта е да покажем както известните места в родината, които задължително трябва да посетите, така и тайните, не толкова познати, но любими кътчета за местните хора.
Ще има и справочна информация за цените и работното време на музеите, цени за паркиране в градовете. Ще ви препоръчаме ястията, които трябва да опитате в съответния регион, както и идеи за шопинг от фирмените магазини на местни заводи и фабрики.
Красиво, романтично и много патриотично е да подарим почивните си дни на български дестинации. Да почиваме в България не може да стане с призиви от политици. Става със сърце, любопитство и малко предварителна информация. Ето я.
Четете, посетете описаните маршрути и след това ни пратете снимки или текст от вашия уикенд в България на имейл rdaskalova@24chasa.bg или с писмо на адрес: бул. “Цариградско шосе" 47, за Ралица Даскалова.
История и купон до зори при тепетата, природаи мистика само на 19 км от тях
Уикенд в Пловдив и Асеновград - часовете със сигурност няма да стигнат да разгледате всичко, но ще останете с прекрасни спомени.
"Ефес? Пергам? Че това го има и в Пловдив. Ако си направите една екскурзия до втория български град ще ви излезе много по-евтино!".
Този разговор между български туристи се проведе преди време сред руините на античния Ефес в Турция. Няколко софиянци се дивяха над останките от театъра на този древен град в Мала Азия, без да подозират, че подобни
шедьоври
съществуват
и в Пловдив
Неповторимата му атмосфера витае над всяко кътче. Прекрасните му места са толкова много, че не могат за ден да бъдат обходени. "24 часа" ще се опита да направи маршрут за хора, дошли от други краища на страната, като им покаже любимите за пловдивчани местенца.
Задължително е сутрин човек да изпие кафето си на Главната улица "Княз Александър Първи". На нея най-добре може да усети духа на Пловдив. Реставрираните изцяло красиви сгради от края на 19-и, началото на 20-и век, са превърнати в заведения и магазини.
Добре е да се види Римският стадион на главната улица до Джумая джамия. В него има зала за прожекции почти на всеки час, които показват игрите, провеждани в античността. Те са били с ранг на олимпийски, посветени на Аполон - главното божество на Филипопол.
После тръгнете нагоре по ул. "Съборна" към Стария град. Пловдивчани много обичат да ходят на Небет тепе и оттам да съзерцават панорамни гледки. Намира се в най-северната част на резервата, като се върви все по основната улица, застлана с калдъръм. От този хълм, където през 4-тото хилядолетие се е зародил животът, се открива изглед към останалите три тепета - Сахат, Бунарджика и Джендема.
Старият Пловдив е архитектурен резерват, пълен с възрожденски къщи, магазини за сувенири, антиквариати. Една от тях - на Аргир Куюмджиоглу, строена през 1847 г., е превърната в Етнографски музей. Експозицията представя материалната и духовна култура на Пловдивския край.
На няколко метра е впечатляващата Хисар капия, от нея надолу се стига до Източната порта на Филипопол. Другата забележителна сграда е къща Хиндлиян. Няма чужд държавник, дошъл в Пловдив, да не я е посетил. Построена е през 1835-1840 г. от търговеца Степан Хиндлиян, тя е най-добре запазената и богато украсена възрожденска къща. Таваните й са оцветени по ориенталски и са пищно орнаментирани. До нея е друга емблема - Балабановата къща, която наподобява сградите край Босфора. Излезаш ли от нея, пред теб се открива Лапидариумът - история в камъни. Виждат се няколко пласта градежи от различните епохи.
Поемайки в източна посока, се стига до Античния театър - един от най-бляскавите шедьоври на римската архитектура. От него се разкрива може би
най-прекрасната
гледка към
града и Родопите
Театърът е построен през 2 век при управлението на император Траян. Бил е за 7000 зрители, сега местата са 3000. Поради изключително добре запазената акустика, сцената му и днес се използва за културни прояви. На нея се изявяват световни и родни звезди. В най-горната част на театъра е Музикалната академия, където е паметникът на Сашо Сладура - виден цигулар, загинал в лагерите.
Ако искате да се разхождате по автентична римска улица, може да го направите в подлеза на Понеделник пазар.
Тази улица е извеждала директно на Римския форум, който в момента се разширява чрез археологическо проучване. До него е обновената Цар Симеонова градина с Пеещите фонтани. Паркът е замислен и изграден от швейцареца Люсиен Шевалас. От създаването му е запазен класическият фонтан на богинята Деметра, дело на италианския скулптор Арнолдо Дзоки. Шедьовърът наскоро беше реставриран. Атракицята "Пеещи фонтани" събира всяка вечер хиляди. Фонтаните пеят от сряда до неделя в периода април - ноември.
След разходка по старините, туристът може да отседне на обяд в безбройните ресторанти и заведения. Обновеният квартал "Капана" е чудесно място за това. След обяд е време за шопинг, а вечер - за културни прояви, с които Пловдив изобилства. Нощните клубове и пиано барове предлагат купон до зори.
Хълмовете са другото богаство на Пловдив. Най-високият е Джендем тепе, който се издига на 307 метра. Бунарджика е вторият по височина. От върха му се издиха паметникът на Альоша. В центъра на града е Сахат тепе с прочутата часовникова кула, която някога красеше кориците на тетрадките. Часовникът, строен през 17-век, отмерва с точен час и сега.
Асеновград привлича с природа и мистика
Старини, тракийски светилища, скални феномени, паркове и зелени улици - всичко това може да се види в Асеновград и околностите му. Градът бе избран за най-красивият в страната за 2014 г. в класацията на в. "24 часа" и Дарик радио.
"Няма друго място с такава концентрация на култови обекти от различни епохи", казват асеновградчани.
Атракциите, които привличат най-много туристи, са Асеновата крепост, Бачковският и Араповският манастир, Рибната църква, водопадът Сливодолското падало, пещерата Добростански бисер, светилищата Белинташ и Караджов камък. Те са посочени в пътеводителите, но в тях не присъстват тайните кътчета, известни само на станимаклии.
Едно от тях е параклисът "Св. Димитър", построен върху скала, от която се открива панорамна гледка към града и цялата Тракийска равнина. До храма няма асфалтов път, стига се единствено пеша по три маршрута.
Районът около "Св. Димитър" е благоустроен с пейки, маси и закрито помещение за отдих. Изумително е, че на върха на скалата има дори цветни лехички и дръвчета. Под параклиса се намира непроучена пещера. Смята се, че през нея минава тунел за Асеновата крепост.
Любимо местенце за младите асеновградчани, запалени по екстремни изживявания, е скалният феномен Бабата. Достъпът до него е труден, тъй като трябва да се преодолее стръмен терен. Името на забележителността е свързано с легенда, според която възрастна жена издала на завоеватели таен вход към Асеновата крепост. Един от защитниците на калето я проклел да се превърне в камък. Скалата действително прилича на прегърбена старица, която гледа околността отвисоко.
В района на Асеновград са и други природни феномени, популярни сред жителите на града - Стражите, Момин камък, Хайдушки камък, Инкая.
Чинарите в коритото на Чая са предпочитани от станимаклии за почивка. Под дебелите сенки на дърветата, само на няколко метра от реката, има беседки и пейки. През лятото бреговете на Чая се превръщат в плаж, а вировете на реката гъмжат от деца и възрастни.
Двата града горди с велики българи
Пловдив е най-старият жив град в Европа, историците го датират с Троя и Микена. Наброява 338 153 жители. Кмет е инж. Иван Тотев, избран втори мандат.
Най-известни пловдивчани в миналото са книжовникът Христо Г. Данов, композиторът Панайот Пипков, художниците Златю Бояджиев, Цанко Лавренов, оперният певец Борис Христов, а от съвременните имена - джаз музикантът и композитор Милчо Левиев, спортните легенди Стефка Костадинова, Йордан Йовчев, Цветана Пиронкова. Атанас Кръстев - Начо Културата, е сред емблемите на града. При него се възраждат над 130 паметници на културата. Христо Стоичков е другият виден пловдивчанин и най-известен по света.
Асеновград е вторият по големина в Пловдивска област с население от 50 186 души. Градът е основан през 7 в.пр.н.е. под името Стемахос. До 1934 г.се нарича Станимака. Преименуван е на Асеновград в чест на цар Иван Асен Втори.
Кмет на града втори мандат е д-р Емил Караиванов. От Асеновград са произлезли създателят на станимашката малага Аристид Георгиев Чорбаджаков-Чорбаджака и акад. Благовест Сендов. Градът се гордее с с олимпийския, световен и европейски шампион Севдалин Маринов. В асеновградско е роден и писателят Николай Хайтов.
Д-р Емил Караиванов: Асеновград съперничи на Света гора с 250 параклиса
С кмета на Асеновград разговаря Анелия Перчева
Д-р Караиванов, кои туристически атракции бихте определили като емблема на Асеновград?
- Сред най-популярните християнски средища е Бачковският манастир край Асеновград - втори по големина след Рилския и един от най-почитаните на Балканите. Много от туристите са привлечени от иконата на Богородица, която се смята за Чудотворна. Такава слава има и изображението на Божията майка в асеновградската църква "Св. Богородица-Благовещение", наричана Рибната. Под самия храм има параклис “Св. Йоан Кръстител” с аязмо, в което плуват рибки. Според древно поверие, ако човек отправи искрена молитва и види рибките, желанието му ще бъде изпълнено. Богомолци от цялата страна събира и най-старата църква в града - “Св. Богородица Успение”. Сред местните е известна като Месохора или Дълбоката затова, че е вкопана в земята. На постоянен поток от туристи се радва Асеновата крепост, която е не само исторически паметник, но носи и религиозна символика. Тя представлява пръстен от черкви, манастири и параклиси.
Гостите на Асеновград могат да си направят магнетична разходка сред стари възрожденски къщи и прекрасна природа в близкото село Косово, което е архитектурен резерват. В община Асеновград се намират и множество природни забележителности - светилищата Белинташ и Караджов камък, скалните феномени Стражите, Момин камък, Хайдушки камък, Бабата, Инкая.
- Колко са общо църквите, манастирите и параклисите в града?
- В границите на Асеновград и околностите има 70 параклиса, 15 църкви и 4 манастира. Неслучайно е известен като малката Света гора. В цялата община храмовете са 40, а параклисите над 250. Ние сме една от първите управи в България, която налага поклонничеството като основен тренд на картата на туризма в района. Чудотворните икони и литийните шествия са притегателен център за хиляди хора.
- Има ли ръст на хората, които посещават Асеновград?
- Близо 500 000 души през 2015 г. са разгледали туристическите атракции и са присъствали на празници и събития в Асеновград и прилежащите към него села. Това е с около 20% повече в сравнение с предходната година. Факторите за увеличаване на потока от посетители са комплексни - правилната и предвидимата политика на общината в стопанисване на обектите, реинвестирането в материалната база, рекламата на района като популярна дестинация, добрата комуникация с туристическия бранш на национално и международно ниво.
- Как общината се грижи за обектите?
- Асенова крепост, която е сред големите ни туристически атракции, бе реновирана по проекта “Асеновград - свещената порта на Родопите” с над 3 млн. лева. Средствата са по европрограма. Всяка година се забелязва ръст на гостите, посетили крепостта. Само за 6 месеца през 2013 г. тя бе разгледана от около 40 000 души. Следващата година скочиха на 100 000. През 2015-а са били 85 000, тъй като в продължение на 5 месеца нямаше достъп на автомобили и автобуси до обекта заради пропадане на пътя от свлачище. Общината е сред първенците по устойчивост на туризма в Тракийския район и ежегодно увеличава средствата за развитие на сектора чрез допълнително финансирани и нови щатове. Работи се върху политиката за консолидиране на браншове с цел създаване на общ туристически продукт.
В палеонтологичния музей - 30 000 останки от древни животни
Над 30 000 вкаменелости на животни от преди 8 милиона години са изложени в палеонтологичния музей в Асеновград, единствения подобен у нас. Голяма част от експозицията му е събрана от покойния учител по биология Димитър Ковачев, който е сред най-известните личности на града. През 1967 г. именно той открива край първомайското село Езерово скелет на динотериум - прародителя на мастодонтите. Обитавал е блатистите райони и е тежал повече от 12 тона. Учените твърдят, че българският екземпляр е сред петте най-добре запазени в света. Липсват само част от ребрата, няколко опашни прешлена и левият крак, които са възстановени. Находката е изложена под купола на Софийския университет, а в асеновградския палеонтологичен музей е показано копие. "Отливката е с размерите на оригинала. Височината й е 4, 65 м, а дължината 6, 80 метра", обясняват от асеновградския палеонтологичен музей. Според специалистите динотериумът е прапрапрадядо на слона. Картина в музея показва как е изглеждал - страховит, с огромни бивни, обрасъл в черна козина.
Сред най-интересните експонати е и глава на съблезъб тигър, смятан за един от най-страшните хищници на планетата. Наричан е така заради големите му горни зъби - остри и плоски като саби. С тях е разкъсвал кожата на слонове и други едри хоботни животни.
Музеят притежава уникален череп на съблезъба котка, който е под закрилата на
ЮНЕСКО, както и единствените в света цели скелети на тигър метаилурус и на праисторическа
хиена. Атракция е вкаменелост от маймуна месопитикус делсони. През 2003 г. откривателят
на примата - американският професор Делсон, посетил асеновградския музей и възкликнал,
че на планетата няма по-добре съхранени останки от този вид. Внушителната сбирка на музея включва и корали, амонити, изкопаеми морски таралежи,
части от фосилни костенурки. Най-голямата колекция у нас на късномиоценски бозайници
с над 25 000 образци също е тук. Изложени са и останки от праисторически жирафи,
газели, диви свине, порове, носорози и трипръсти коне. На втория етаж на музея
е калиманциа булгарика - прародител на коня, нов род за науката. Бил е с по-къси
и дебели задни крака, на които се е изправял, за да сваля храната си от дърветата.
Иван Тотев: Елате в Пловдив и ще се завърнете!
С кмета на Пловдив разговаря Радко Паунов
- Г-н Тотев, Пловдив е добре поставен на туристическата карта. Но какво още трябва да се направи, за да бъде посещаван от повече българи през почивните дни?
- Пловдив е прекрасен за уикенд туризъм или тъй наречените сити брейкове (от петък до неделя - б.р.). Градът предлага много възможности, които обогатяват културата на посетителите. Лесен е за достъп от почти всяка точка на България. През последните години ангажираме вниманието на туристите с богата културна програма. През летните месеци стигаме до събития, в които отчитаме 30-40 хиляди посетители, като Нощта на музеите и галериите. В Пловдив може да се докоснеш до праистория, да минеш през цялата античност, средновековие и да стигнеш до модерния град.
- Освен исторически дадености, какво друго предлага Пловдив?
- 2 г. инвестираме в разширяване на туристическите атракции и неслучайно в последните години нощувките в града се увеличиха от 1,4 на 2,1 на турист. Това означава, че престоят в Пловдив е завишен. Сред новите обекти са Малката базилика, първият у нас артквартал Капана, който не може да бъде видян никъде другаде у нас. Това е цял квартал в центъра с 13 пешеходни улици, с малки заведения, клубове, творчески работилници, магазини, сцени на открито. Пеещите фонтани са една от големите атракции. Те работят всяка седмица от сряда до неделя с различна програма. Тази година сме подготвили нови сетове. Традиционно операта изнася спектакли в Цар - Симеоновата градина. В самия парк възстановихме фонтана на Деметра - дело на италианския скулптор Арналдо Дзоки. Всичко това е новост за хората, които преди са идвали в Пловдив и пазят незабравими спомени.
- Но туризмът е преди всичко емоция. Какво могат да преживеят хората в този "най-стар жив град в Европа"?
- Градът е изпълнен с живот. Без да имате специална резервация в периода между началото на май и края на октомври, когато и да дойдете в Пловдив, винаги ще попаднете на културно събитие. Календарът от прояви е богат, тази година общината инвестира в тях 2 млн. лева. Сред събитията са Седмица на дизайна, Капана фест, Опера опън и т.н.
- Вашият колега Янис Бутарис непрекъснато повтаря:“Елате в Солун да си прекарате добре”. Вие какво бихте казали на българските туристи?
- Елате в Пловдив и ще се завърнете отново!
- Кои са атракциите, които искате да развиете?
- Небет тепе. Оттук е тръгнал животът в Пловдив преди повече от 6000 години. Започваме последните археологически разкопки там. Това ще ни даде възможности да социализираме тази зона. Тя и сега е едно от любимите места на пловдивчани. А Старият Пловдив бе обявен за най-посещаваната туристическа дестинация в България с над 800 000 гости през м.г. Съчетанието му с новите атракции в града дава възможност за уикенд, изпълнен с различни емоции и усещания.
- Кое е по-различното, което предлага Пловдив от другите градове?
- Докосването до различни цивилизации и паметници и жива култура. Цели градски зони са превърнати в сцени. Това не може да се види другаде. А тези, които се интерисуват от религии, могат да посетят различни храмове - източноправославни, католически, мюсюлмански, протестантски, еврейски. Всички те са с изящна архитектура, старинни и интересни.
- Миналата година отчетохте 8% ръст на туристи. Тази година колко очаквате?
- Поне толкова. Но повече ни радва, че броят на нощувките се увеличи. Това означава,
че Пловдив не се ползва за транзитен туризъм. Хотелската база е с над 4400 легла
и предлага всякакви удобства.
Абсолютно задължително: къпана баница, кешкек и станимашки сърми
Пловдив и Асеновград са кулинарните столици на България, категорична са ценители.
Всеки етнос е оставил отпечатък върху кухнята в двата града. Затова тя е неповторима, а всеки, който я е опитал, се връща пак.
Староградска гозба е един от гвоздеите в менюто на ресторантите в Пловдив. Приготвя се в гювечета от дреболии и се запича. Рецептата се пази подобно на формулата за кока-кола, затова трябва на място да се опита яденето.
Къпаната баница е типично турски деликатес, но е много вкусна. Предлага се в кв. “Капана” и край Джумая джамия. Там може да се опита още печен сутляш (мляко с ориз, но наподобява крем карамел, а оризовите зърна едва се броят - б.а.), ашуре, баклава, казан диби и кюнефе.
Арменските ресторанти пък сервират телешко с праз, кeшкек (жито, масло, пилешко, накъсано почти на пюре, със специфични подправки - б.а.), магдзанозени кюфтета и прочутият десерт ануш абур. Това е вид ашуре, но доста по-различно от турското. Има парченца зелени смокини и розова вода.
Гръцките заведения предлагат типичните средиземноморски ястия - пастицио, папуцаки (патладжани, запечени с плънка от кайма, бешамел и кефалотири - б.а.), салата хориатики и много прясна риба, калмари и октоподи във всякакви разновидности.
Сач с месо и зеленчуци е много популярно ястие в пловдивските заведения. Печена и обезкостена агнешка главичка също е деликатес.
Всеки пристигнал в Асеновград трябва задължително да опита станимашките сармички - от зелев и лозов лист. Продуктите и за двата вида са едни и същи - ориз, кайма, сол, черен пипер, кимион, чаша зелев сок. Разликата е в начина на свиване на сармите. Листата трябва да са тънки и не по-дълги от 4-5 см. Вкусните сармички се предлагат във всеки ресторант в града. В заведенията се сервира и станимашка малага - червено десертно ликьрeно вино, което се произвежда от мавруд само в района на Асеновград. За него познавачите са казвали, а и днес старите винари твърдят, че това е “вино в кърпа да го носиш”. Асеновградският мавруд е другият еликсир, с който се гордеят местните.
Станимашкият балсуджук е един от най-популярните десерти в града. Приготвя се от орехови ядки, нанизани на конец една до друга, залети със смес от картофено брашно, захар и гроздова шира.
По стара традиция асеновградчани си правят сладко от зелени смокини, с което черпят гостите си. Градът е прочут и с вкусните си тестени изделия с всевъзможни плънки - с кисело зеле, бекон, шунка, крем, тиква.
Синята зона в Пловдив от май е и през уикенда
В Пловдив действа синя зона в центъра, която разполага с над 2000 места. Внимание! От 1 май тя действа и в съботните дни, като работи на делничен график от 8,30 до 17,30 часа. Таксата за час престой през април е 1 лев, но от 1 май се вдига на 1,50 лв.
В града на тепетата има и зелена зона, но тя е със специален режим и ограничен достъп - само за живeeщите в кв. Капана и Стария Пловдив.
Таксуването става с SMS 032/1332, изписва се регистрационният номер на автомобила.
Глобата със скоба е 30 лева. Таксата, ако ви вдигне паяк, е 40 лева плюс 1,20
лв. за всеки час престой на наказателния паркинг. В Асеновград има 5 сини зони
- на улиците Захари Стоянов, Цар Иван Асен Втори, Богомилска, Иван Вазов, Марица.
Цената за час престой е левче. Номерът за SMS е 13331. Таксата за сваляне на скоба
е 15 лева. Още няма паяк, но ще се купува през май.
Тоалет от Асеновград, обувки - от Пловдив
Шопингът в Пловдив си е удоволствие. Ама истинско - може да се намери всичко. Десетки магазини за обувки има на ул. Иван Вазов. В града и околностите няколко фабрики за обувки в магазините си продават по-евтино.
В Асеновград пък и най-претенциозният купувач ще си хареса официално облекло. Над 30 модни къщи шият булчински, абитуриентски рокли и мъжки костюми. Най-известните фирми са на пазара от 10-20 г. и изделията им са търсени в цяла Европа. Магазините са на бул. България, ул. Марица, ул. 6 януари, ул. Цар Иван-Асен II.
Адресите на бензиностанциите на “Лукойл” в Пловдив и Асеновград.
Качествени горива и професионално италианско кафе на 154-и км на “Тракия”
“Лукойл” - една от най-големите нефтени компании, празнува тази година 25-годишен юбилей. Компанията посреща годишнината с разширяване на концепцията си за обслужване и обновен дизайн на своите обекти.
Пътуващите към и от Пловдив ще останат приятно изненадани от новата визия и разширената гама продукти и услуги в бензиностанциите на “Лукойл” на 154-и км на магистрала “Тракия” - към София и към Бургас.
Там може не само да се зареди гориво, а и да се опитат приготвени на място пресни закуски и професионално италианско кафе Baristo, направено на най-високия клас кафемашини в Европа с марката Rancilio. Има и зона за зареждане на мобилни телефони и безплатен Wi-Fi.
Горивата с марката “Лукойл” са с гарантирано качество и са от най-голямата модернизирана рафинерия на Балканите - “Лукойл Нефтохим Бургас”. Освен традиционните бензин и дизел, високоефективните премиум горива ЕКТО се грижат за чистотата на двигателя и подобряват работата му. Пълна гама горива ЕКТО има на “Лукойл-18” в посока Бургас, докато на “Лукойл-44” към София има бензин ЕКТО Спорт 98 и ЕКТО дизел и специалната добавка AdBlue.
Предлага се и широка гама масла “Лукойл”, включваща иновационната серия Genesis, и специално масло за автомобили на пропан-бутан.
На всяка бензиностанция на веригата можете да използвате фирмените карти на “Лукойл” и картите за гориво на партньорите, както и кредитните и дебитни банкови карти.
Календар на атракциите
Пловдив
- Великденски празници - 25 април - 1 май. Сцена на открито на пл. Стефан Стамболов. Концерти, рязане на най-дългия козунак и раздаване на присъстващите
- Април-май АРТПОЗИТИВ - в баня Старинна - представя автори на съвременно изкуство, които работят и творят в Пловдив
- Май - Осми тридневен Polinero ROOK fest на площад Централен.
- 20-22 май - Дни на музиката в Балабанова къща
- 21 май - Дни на турската кухня и култура в кв. Капана. Дегустация и приготвяне на ястия
- Юни - "Пловдив чете"
- 10-20 юни - Международен фестивал на камерната музика в Етнографския музей, Международен фолклорен фестивал, Античен театър и открита сцена на пл. Стефан Стамболов
- 17-26 юни - ONE DESIGN WEEK - Международен фестивал за дизайн , дом на културата Борис Христов, кв. Капана, Дружество на пловдивските художници
- 6 септември - празник на Пловдив
- Септември - SOUNDS OF THE AGES, Античен театър
- 10-23 септември - “Сцена на кръстопът", дом на културата Борис Христов, Драматичен театър
- 12-13 септември- Нощ на музеите и галериите - - 1-30 септември - Национални есенни изложби в Стария Пловдив
- Ноември - Дефиле на младото вино в Стария град.
Асеновград
23 април - Финал на празници на книгата (маратон на четенето, представяне на книги, автори и издателства)
16-29 май - Майски културни празници с участието на местни и гостуващи състави
29 май - Празник на Асеновград (шествие от Асеновата крепост до площада на града, панаир на занаяти и станимашки специалитети, концерти и изложби)
20-21 юни - Средновековен панаир в местността Св. Трифон
24 юни - Обичаят Каленица (отбелязва се единствено в Асеновград, като на него малки момиченца се обличат като булки и се причестяват в църква. Шествието минава из града и стига до площада).
21 септември - Фолклорен фестивал на любителските клубове за народни хора и танци Маврудово хоро
12 декември - Празник на занаятчиите Св. Спиридон
Музеите
Пловдив
1. Археологически музей - от вторник до неделя от 10,00 до 18,00 часа. Почива в понеделник. Възрастен 5 лв., за учащи и пенсионери - 2 лв., групи - по 1 лв., деца до 7 г. - безплатно
2. Исторически музей - понеделник до петък, почива в събота и неделя. Възрастни 3 лв., за ученици и студенти - 1 лв., деца и инвалиди - безплатно.
3. Етнографски музей - от вторник до неделя, почива в понеделник. Възрастни - 5 лв., учащи - 2 лв., деца - безплатно. Фамилен билет 10 лв.
4. Природонаучен музей - работи всеки ден, цени на билети за планетариума - 10 лв. за възрастен, 7 лв. за учащи, 3 лв. за деца до 7 г. Има отделни цени за експозицията. Те са съответно - 4, 2 и 1 лев.
5. Къщите музеи в Стария Пловдив - Балабанова, Хиндлиян, Недкович, галерия “Златю Бояджиев”, старинна аптека “Хипократ” - от 9 до 17 часа през лятото.
6. Музей на авиацията в Крумово - от сряда до неделя включително. Възрастен - 5 лева, учащи и пенсионери - 2 лева.
Асеновград
1. Исторически музей - от понеделник до петък 8,30-17 ч, в събота и неделя - от 10 до 16 ч
2. Етнографска къща - от понеделник до петък от 8,30 до 17 ч. Почивни дни събота и неделя
3. Старинно училище “Св. Георги” - от понеделник до петък от 8,30 до 17 ч. Почивни дни събота и неделя
4. Палеонтологичен музей - от вторник до петък от 9 до 17 ч, а в събота - от 9 до 16 ч. Почивни дни неделя и понеделник
5. Рокерски музей “Хора и мотори” - от понеделник до неделя от 9 до 17 ч
6. Асенова крепост - от понеделник до неделя от 9 до 18 ч
Входните такси за всички обекти в Асеновград са еднакви: 3 лв. за възрастни, 1 лев за ученици, студенти и пенсионери. За организирани групи над 10 души - 2 лв. Беседата на английски струва 7 лева, а на български - 4 лв.
Какво четем:
🔴 Започна Вторият форум на българските училища от Западното полукълбо🔴 Понякога ще идвам във съня ти като…
🔴 За социализма – с любов и носталгия
Източник: 24 часа
Коментари
