Как Петър и Христо сбъднаха американската мечта с череши



Историята на Петър и Христо Кумчеви малко прилича на приказката за двамата братя и Златната ябълка. Само дето братята Кумчеви са се захванали да произвеждат и череши, и ябълки, и салати. И всичко трябва да е „златен стандарт”, защото така е заложено от баща им Красимир Кумчев.

Официално сдавам бизнеса на синовете си, разказва един от най-големите фермери в областта. Надявам се отсега нататък да си стоя вкъщи и да гледам телевизия, шегува се сам със себе си Красимир Кумчев.  За сметка на това Петър (41 г.) и Христо (38 г.) вероятно рядко ще стигат до телевизора, тъй като са по градините от тъмно до тъмно.

Сега, когато сме в кампания, идваме около 5-6 часа и си тръгваме по залез, разказват братята. Никой обаче не съжалява за избора, направен съвсем съзнателно преди доста години.

Един ден аз като баща свиках семейния съвет и поставих ребром въпроса - или получавате малка сума пари, за да започнете свой бизнес, или запретвате ръкави и се трудите наравно с мен в земеделието, връща назад лентата Красимир Кумчев. Момчетата не се колебали дълго.

Петър играел професионално футбол към "Спартак" - Варна, Христо пък тъкмо излязъл от казармата. И се сблъскали челно с реалността -  гладните, бедни години около 1997-а. Всичко изглеждаше абсолютно безнадеждно, а семейният бизнес стоеше като някакъв вид спасение, единодушни са сега те.

Започнали да се учат от А и Б, като истински чираци. По-късно решили да подходят по-професионално и записали да учат в Аграрния университет. С ясното съзнание, че това е точно толкова рисков бизнес, колкото и всеки друг, че даже и повече. Нас може да ни катурнат много неща, но най-вече времето.

А то не подлежи на контрол, посочват младите мъже. Въпреки всички защитни средства, които човешката мисъл е измислила, природата е над всичко, а ние работим в завод на открито. Още първите години научихме този урок по трудния начин, разказва Христо Кумчев.

Бяха годините между 1999 и 2000 г., когато цялата реколта се провали заради небивал студ по никое време. Как се оправили? С инат, упоритост и заеми от приятели, за да закърпят положението. По онова време банките гледали с пренебрежение на кредитополучатели - селски стопани. Дори не ни пускаха в банковия офис, камо ли да ни отпускат пари, спомня си Красимир Кумчев.

Всичко в този занаят може да се научи, но ако не случиш на работна ръка - загубен си, обобщава Христо Кумчев. В момента има чутовен дефицит, както всъщност винаги по това време, тъй като съвпадат няколко кампании едновременно - по черешите, ранните картофи и розобера.

Надникът стига и надминава 25 лева, но дефицит на работници има. Ние в нашето стопанство се опитваме да решим този проблем с целогодишна заетост, посочва Петър Кумчев. На най-опитните и обучени хора даваме добри европейски заплати и осигуровки. В момента имаме 15 души на постоянен трудов договор, прави справка с документите той.

Фамилията Кумчеви имат една стара приказка, тяхна запазена марка. Когато поставих ребром въпроса кой ще ме наследи, аз опитах да уверя синовете си, че от земеделие се печели нелошо, стига да знаеш какво правиш, посочва Красимир Кумчев.

За да им хване интереса, дори направил сравнение: Ще вземате повече пари от средния американец! Мисля, че в последните години синовете ми наистина успяват да постигнат този стандарт, смята прочутият фермер. Ключът за успех в земеделието е в три насоки - знание, много труд и удоволствие от работата, заключава Краси Кумчев.

Съвсем наскоро Христо посетил Калифорния и се убедил на място, че там вероятно може да стане милионер за по-малко от една година. Фермерите там са странни птици, те нямат много познания и за всичко наемат хора. За да направят едно елементарно пръскане, отиват при специалист, така както отиват при лекар за рецепта, разказва малкият брат. 





= Златни череши =

Ще ядем скъпи череши още дълго. Масовата беритба и в Пловдивско започна, но при двойно по-високи от лани изкупни цени - между 3 и 4 лева. Дотук се стигна, след като слани, дъжд и вятър поразиха реколтата. Не вярвам и до последно качествените череши да паднат под 3 лева, предполага Красимир Кумчев. Добивите са три пъти по-ниски от 2015 г., обобщи той.

Определено тази година ще се чувства дефицит на червения плод, тъй като и страната производител №1 на череши - Италия, също е с бастисана на 70 % продукция.  Така че трудно ще можем да разчитаме и на вносни плодове.


Какво четем:

🔴 На днешната дата се навършват 16 години от смъртта на Невена Коканова

🔴 И софийското билетче, и винетката трябвало да поскъпнат отдавна, убеждава Горанов

🔴 Германският парламент призна кланетата на арменци от турците за геноцид

Източник: Марица



Коментари



горе