Гайда до гайда, сърце до сърце, баба до внуче...



Хиляди почитатели на българщината се изсипаха на тридневния събор на Роженските поляни, Смолянско. Съборът на народното творчество и животновъдството “Рожен” е наследник на Роженския събор, започнал като родова среща през 1898 г. и развил се в следващото столетие като Национален фолклорен събор.

Събитието бе наситено с народна музика, обичаи, обредност, словесен фолклор, танци, облекла и носии - цялостната традиционна народна култура. В съвременния свят това богатство носи радост, гордост, национално самосъзнание и насърчава издирването, съхраняването, популяризирането и разпространението на етнокултурата. Заедно с това наследство.



Млади и стари се потопиха в атмосферата на традиционния български поминък, представен в съвремието ни - традиционни занаяти, етнографски и музейни експозиции, изложение на овце, кози, коне, кучета, крави и биволи, млечни и месни продукти от ферми, изложение на биохрани и напитки, народни игри и борби, кулинарни демонстрации и чевермета, конни атракции

Със сигурност който е бил на Роженските ливади това лято, е отнесъл със себе си незабравими спомени от всичко видяно, чуто и преживяно на легендарния връх. 

Роженският събор се случи и получи благодарение на негово величество самодееца! 

Този уникален читалищен деец, който сам си осигурява средствата за пътуване и престой, само и само да представи красотата на българския фолклор.

Сцените бяха богати, пълни с ентусиасти от 400 народни читалища в България, или общо 900 участници от три поколения. 

Днес Стою Чонгаров е най-възрастният гайдар, на 84 г., измежду колегите си в прочутия оркестър “100 каба гайди”. Викали го и в други състави и на никой не отказва. Държи се като младок с младите и често ги развеселява с лакърдиите си. 

Сега бай Стою е доайен и не скрива възхищението си от младите организатори на Роженския събор, които са решили да съберат наедно 400 гайди. За откриването на събора дойдоха гайдари от Пловдив, Асеновград, Калофер, Ямбол и дори от Варна. Само че джура гайдите бяха разделени от каба гайдите в отделен лъч, за да не се получи вместо свирня боза, казва с типичния си родопски хумор гайдарят. 



На събора и стотици фотоапарати и камери бяха насочени към неговата впечатляваща осанка с дългата брада и уникалната комитска носия, 
изработена през 1966 г. Вече двадесет години с нея бай Стою обикаля страната. Той е в завидно здраве и настроение, както винаги за пример на по-младите, които днес хленчат и от най-дребните спънки в живота.

От няколко години тепавицата и даракът, който той въртеше в родното си село Бостина, не работи, защото от обилните валежи през последните години реката го разрушила, а за да го пусне в действие, му трябват близо десет хиляди лева, но бай Стою не се оплаква. Така му остава повече време за гайдата и приятелите.

Научил се е да свири на каба гайда още през далечната 1959 г. 

от стар майстор в Давидково, но все още има какво да учи. Гордее се, че в неговото малко село Бостина има най-много гайдари на глава от населението, сред които са Петър Янев и неговите синове. Всички се гордеели с тях.

Певци, инструменталисти, разказвачи и хороигралци от всички краища на страната се събраха на Рожен. Огърлица от автобуси и коли бяха опасали Роженските ливади, а палатките бяха изпъстрили бърчините като пендари на красива моминска шия. Хората, които прииждаха, нямаха брой и ако някой ви е казал точно колко са били гостите на Роженските ливади, значи ви е излъгал. Най-красивата моментна снимка на Рожен това лято като че ли бяха облечените в автентични носии цели семейства с децата, та дори и бебета. Красота и пъстрота, които ще помним дълго.





84-годишният бай Здравко върти чевермета от 60 години насам

84-годишният Здравко Барев от родопското село Старцево бе най-възрастният чевермеджия на събора. В трите съборянски дни с по-младите си колеги изпече 200 чевермета на жар. Едновременно може да върти осем агнета, като обилно ги намазва с лой и масло, за да не се разпукват. Признава, че е въртял и телета по 12 часа, но най-крехко и вкусно е агнешкото. Килограм чеверме на Рожен се харчеше по 35-40 лв.


Какво четем:

🔴 Невероятна оферта: Къща за лев край Пловдив

🔴 Лесна рецепта за напитка, която топи килограми през нощта

🔴 Европа позволи на Ердоган да стане султан

Източник: blitz



Коментари



горе