Г-жа Паси - шампион в ЕС, нежен диктатор в къщи



Винаги съм искала да имам повече от едно дете, но в мечтите си съм стигала най-много до две. Сега с Мони имаме общо четири и честно казано не мога да си представя живота по друг начин”, признава бившата министърка по европейските въпроси Гергана Паси. Не крие, че в момента изобщо не е лесно, тъй като всички те като по поръчка са в трудна възраст - от една страна, са двете бебета Михаела - на година и половина и 9-месечният Давид, а от друга, са тийнейджърите Кати (12 г.) и Исак (18 г.) от предишните им бракове със Соломон Паси. “Чувствам се благословена въпреки трудностите.

Децата са добра карма. А и след 10 много ударни и тежки в професионално отношение години имах нужда от това - да се заредя с друг тип емоции, които ми дава семейството”, казва още г-жа Паси.

100 процента

Това, че вече е многодетна майка, обаче не означава, че е загърбила активния живот извън дома. Виждаме се в края на деня, току-що Гергана и нейният екип са представили пред дипломатическия корпус приоритетите на кипърското председателство на ЕС, а след нашата среща тя се запътва към турското посолство за награждаване на българите, които помогнаха за връщането на имотите на българската църква в Турция.

“Няма да е честно, ако кажа, че посвещавам цялото си време на децата. Опитвам се да не губя форма и в останалите си ангажименти. Всъщност формулата да си пълноценна майка е не да прекарваш 100% от времето си с децата, а да прекарваш дори и ограниченото време с тях стопроцентово. При мен обикновено това са часовете преди обед - от 7 до към 11, или надвечер, преди да дойде времето за баня, когато първо с едното бебе Михаела заедно къпем другото - Давид, а после и самата Михаела.” Приятелите ни сами се научиха да избягват времето между 8 и 9 ч вечер, когато навсякъде е суматоха, вода и паста за зъби, разказва през смях Гергана Паси. В отглеждането и възпитанието на децата след баща им Соломон най-много помагат двете баби и леля им, близначката на Гергана - Михаела. Даже понякога имам съмнение коя от двете е майка им, шегува се бившата министърка. Но сериозно добавя, че въобще не се възприема като “майка героиня”, тъй като постигането на баланса между семейството и ангажиментите извън дома е възможно единствено защото получава подкрепа от близките хора. Без тях стройната ми система щеше да се “бъгне”, усмихва се г-жа Паси, която от месец насам е обявена за цифров шампион на България.

“Това е нова фигура в Европейската комисия, както и в страните - членки на ЕС. Най-общо - дигиталният шампион е посланик на добра воля, той е връзката между ЕК и бизнеса и гражданския сектор в съответната страна, която го е излъчила. Това е човек, който вярва, че новите технологии променят начина на живот, и работи за това, посланието да стигне до широк кръг от хора. Целта на проекта е към 2020 г. да няма гражданин на територията на Европа, който да не ползва предимствата на глобалната мрежа”, обяснява Гергана Паси. Когато преди месец идва предложението от премиера Бойко Борисов тя да е българският представител в тази европейска програма, приема, без да се колебае. Причината е, че тя отдавна вече работи по посещение на комисаря за цифровата програма на Европа Нели Крус. А далеч преди темата за дигиталните шампиони да влезе в дневния ред на Брюксел, двамата със Соломон Паси работят по проект за свободен достъп до безжичен интернет навсякъде в България, като крайната им цел е в един момент цяла Европа да има Wi-Fi зона. “Инициативата ни вече се радва на голям успех и обществена подкрепа. Когато стартирахме преди 2 г., местата със свободен интернет бяха малко, днес в България говорим за 2500 зони, които покриваме с “Виваком”.

Нашата работа със Соломон е да консултираме кметовете и администрациите им, да покажем пътя, как да подготвят проекти, с които да кандидатстват за европейски пари, с които да обезпечат Wi-Fi зоните в регионите си, казва ексминистърката в кабинета “Станишев”.

Между Брюксел и София

Противно на очакванията, първата среща на Гергана Паси в Брюксел с останалите дигитални шампиони на страните от ЕС била истински кошмар за нея. Два дни преди мероприятието и двете бебета се разболели от шарка. Прекарах 10 часа разкъсана между дискусията в Брюксел и разговори с бабите в София, разказва тя. Слава Богу, болестта вече е минало и децата са в перфектна форма. “Сега дори съм неестествено свободна, а къщата ни е направо празна, защото в София сме сами с Давид. Михаела и Исак са на морето, Кати е в Англия, Соломон е на посещение в Израел” - казва Гергана.
Най-голямата радост е, че и четирите деца истински се обичат: “Щастлива съм, че времето, в което Кати и Исак се усещаха като конкуренти, мина. С времето станаха приятели, защото разбраха, че няма какво да делят. Знаят, че с Мони ги обичаме безкрайно.”

Вирус за майки

Естествено, любимците на всички в семейството са двете бебета. Всъщност Михаела е дигиталният шампион, не аз, смее се Гергана. Лекотата, с която почти 2-годишното момиченце борави с таблета и си намира любимите песни, е впечатляваща и дори малко травмираща за бабите , шегува се гордата майка. Но заниманията в нета се контролират строго. Любопитна подробност е, че в дома на цифровите шампионки има само един компютър, един телевизор и един таблет. В началото Кати се опита да протестира, настоявайки за собствен телевизор в нейната стая, но впоследствие прие тези правила, доверява г-жа Паси. “Приемам, че това е малко диктаторски подход, но по-добре да съм диктатор, отколкото да сме родители на “компютърни зомбита”, категорична е тя. В същото време компютърът може да е уникален партньор в образованието на децата. “Ще ми се да заразя младите майки с този вирус”, смее се Гергана и продължава, че с Михаела са направили експеримент - от 8-9-месечна възраст почнали да показват електронни карти и букви и картинки. Днес тя познава голяма част от буквите.
Изключително забавен е подходът на Михаела към брат Давид. Тя има самочувствието на кака въпреки малката разлика във възрастта им. “Демонстративно го потупва и го нарича “бебчо”, смее се Гергана.

Соломон много помага в отглеждането на децата. Има много силно чувство за справедливост и не лишава от внимание никое от тях.
“Единствената ситуация, в която можеш да видиш Мони безпомощен, е когато има ревящо дете пред него. Той наистина не знае как да постъпи. Просто става и напуска. Казва - съжалявам, не мога да говоря с теб, и излиза. И това, че детето е на 6 месеца и по принцип не може да говори, няма значение”, смее се г-жа Паси. И двамата се стараем да се отнасяме с най-малките като с възрастни хора, а не като с бебета. Вероятно по тази причина 2-годишната Михаела няма проблем от раз да посочи на световните политически карти - страстта на татко , Китай или парламентарната монархия Лисото. Островите Галапагос обаче взеха здравето, шегува се Гергана Паси.

Източник: Труд



Коментари



горе