Розовият ни домат пощури италианците на изложение в Торино



Продуктите от Куртово Конаре станаха хит на панаир на храните в Италия. Кметицата на Торино Киара Апендино останала много заинтригувана от розовия домат, куртовската капия и плоския боб, с които селото за първи път участва като Президиум на най-голямото гастрономическо изложение за био продукти - Terra Madre Salone del Gusto 2016. На форума в края на септември взе участие читалището от Куртово Конаре, което е част от проект ESSEDRA за опазване на биоразнообразието, традиционните храни и сортове на Балканите.

13 ентусиазирани дами от Куртово Конаре от няколко години работят с движението „Slow Food”, което възниква в Италия като антипод на бързото хранене. Мисията на международната организация е съхраняване на кулинарните традиции на местните общности и популяризирането им като национално културно наследство. Емилия Шушарова е една от участничките в тазгодишното изложение в Торино.  

Българките впечатлили чужденците с родния розов домат. На изложението занесли куртовска капия, ябълка и от прочутата местна лютеница. Розовият домат обаче бил забелязан веднага. Вкусовете му качества привлекли италианците, които традиционно отглеждат много сортове домати, но не и този. Не случайно зеленчукът влезе в съкровищницата на вкусове на Slow Food.

"Образува се опашка да опитат. Повечето искаха семена за този сорт, тъй като там го няма. Интересът към всички продукти беше голям, но специално за розовия домат потокът не спря. Още първите два дни дегустацията приключи, защото нямахме възможност да носим по-големи количества, разказва Шушарова. Дамите занесли за изложението на Ботуша 20 кг домати, 20 кг куртовска капия и около 50 лютенички. 

По време на изложението се провела и конференция за биологичното разнообразие на Балканите, в която се включили евродепутатите Владимир Уручев от ГЕРБ и Момчил Неков от БСП. Те дефилираха и в парада, който заедно с всички делегати, производители, лектори и участници в събитието, премина по централните улици на Торино с плакати с призив на всички езици: „Гласувай с вилицата си!”, „Спасете биоразнообразието!”, „Вкусно, чисто, честно”. „Шареният парад бе огласен и от българска гайда“, разказа секретарят на читалище „Любен Каравелов” Емилия Шушарова, която с още три представителки на Куртово Конаре участва в изложението в Италия.

Как славата на розовия домат стигнала зад граница. Емилия си спомня, че всичко започнало от фестивала на чушката и домата, който традиционно се провежда в селото  през септември.

"Това беше една идея на местните хора да направим нещо, за да подкрепим местният поминък, защото ние сме наследници на дядо Александър, който е направил първата фабрика за червен пипер. Този фестивал през годините се разрасна, прие се добре от местните хора и направи популярна нашата продукция. Така розовият домат се търси много повече през последните 8 г.", обяснява Емилия. Не след дълго тя успява да осъществи връзка и с координатора на международната организация Slow Food у нас. В Италия и Европа бързо научават за вкусните зеленчуци на селото.

Според Емилия културата към храненето и храната у българина започва да се променя. "Ходя на доста изложения в България и виждам отношението на млади и интелигентни хора, което ме радва. Читалището ни работи по няколко проекта, единият от които е с деца. Искаме да променим нагласите на най-младото поколение към храната и храненето, защото това е възпитание в семейството, но и в обществото. Така направихме биоградиника в забавачката. Рекламираме здравословното хранене и нашите продукти, издирваме стари рецепти. В тази връзка съм много съгласна със създателя на Slow Food Карло Петрини, който казва, че да съхраниш един стар сорт, това е все едно да съхраниш един замък", казва Емилия.


Какво четем:

🔴 Това е диетата с главно "Д" - ядеш и слабееш

🔴 Домът на Константин Величков пази жив...

🔴 Коя е българката, прекарала една незабравима вечер с Тръмп

Източник: Марица



Коментари



горе