Градът на слънцето с парк гигант №1



Правят Мини България с макети на крепости и светилища в „Арпезос Север” в Кърджали

Фонтани и лирата на Орфей са символите на столицата на Източните Родопи

Наричат  Кърджали Град на слънцето,  столица на Източните Родопи. От няколко години той може би е и най–зеленият у нас, казват местните хора. Само алеите, засаждани всяка пролет с едногодишни цветя, са над 4500  кв. м. 

Родопчани сбъднаха и още една голяма своя мечта с изграждането на парк „Арпезос Север“. Мястото на бившите  казарми в централната част на града се преобрази в модерна градина върху площ от над 130 дка, която стана любимо място на жителите и гостите на града. В нея има изкуствено езеро с площ около 5200 кв.м, а около него са подредени дървени платформи, водопад, фонтани, детски площадки, беседки. „Арпезос Север“ е първият по мащабите си нов градски парк, който се построи в България през последните двайсетина години. Той вече е новият зелен символ на Кърджали“, казва кметът  Хасан Азис. Пълната промяна на района стана факт по ОП „Регионално развитие“.

Паркът, заедно с новоизграденото Водно огледало, ул. „Вашингтон“, жилищен комплекс „Пентагона“, Пазара на производителите, реконструкцията на Градската градина дават европейски вид на центъра на Кърджали, категорични са хилядите туристи, които гостуват в Кърджали и региона.

В пространството край реката е предвиден  и летен театър с 1300 места, за чието изграждане ще се търси допълнително финансиране извън проекта. С европейски пари пък беше изградена и новата зона за спорт на кърджалийци с игрища за волейбол, футбол, баскетбол и тенис, велосипедни алеи, фитнес на  открито. Общината има идея в бъдеще на територията на парка да се изградят Кърджали-ленд и Мини България по примера на Мини Европа в Брюксел с представяне на макети на български исторически и природни забележителности. Надеждите са всичко това да окаже положително влияние върху развитието на туризма в района.

Преди 10 лета бе открита монументалната пластика „Лирата на Орфей“ в Кърджали. Фундаментът е висок 9 и широк 14 метра, изработен е от неръждаем метал. По металните струни на „Лирата“ се стича вода, която  символизира връзката с вечната река Арда, на чиито брегове е разположен Кърджали – Градът на слънцето.

Монументалната пластика „Лирата на Орфей“ е на място, където се срещат четири пътя и се сливат в кръг, който означава безкрайност. Композицията съчетава по неповторим начин шепота на водата на  Арда, лъкатушещите родопски пътища, зеленото на Родопа планина и слънцето, което свети най-много дни през годината в Кърджали.

Внушението на тази абстрактна пластика е различно за всеки. Тя е и символ на гостоприемството на родопчани и врата към света. Фонтанът в градинката пред Дома на културата пък е едно от знаковите и предпочитани места за срещи и отдих на кърджалийци. Той е изграден преди няколко десетилетия, а преди 7-8 години бе изцяло реновиран.

Сред символите на града се нарежда и шестметров гранитен паметник на Васил Левски. За градежа му преди десетина лета бяха използвани петтонни каменни блокове.

Общината не спира да се развива. Кметството има подписано споразумение за новия програмен период 2014-2020 г. за финансиране на инвестиционна програма  на стойност 21 млн. лв. По тях ще бъдат основно ремонтирани и санирани 5 от големите училища и детски градини в града, ще се построят социални жилища и ще се подмени асфалтът на улици в града.

Работим за решаване на различни проблеми, за да превърнем Кърджали в една добре устроена европейска община, в която да се чувстваме уютно, в която да имаме сигурност и работа, каза кметът на  общината  Хасан Азис за празника на града – 21 октомври, и 104 години от неговото освобождение. „Кърджали придоби известност като столица на толерантността.

13263734_1040238116024076_737512061729973456_n
Д-р Хасан Азис, кмет на Кържали

Той е град, обединяващ многообразието – етническо, религиозно, културно. Да си кмет на такъв град е предизвикателство и отговорност.  Това, което ни обединява днес,  са и проблемите, и мечтата ни за по-добро бъдеще“, допълни градоначалникът. Той подчерта, че сред приоритетите на екипа му  е и привличането на частни инвестиции, които означават  заетост за местните хора. Като пример посочва холдинг „Теклас“, който направи най-голямата инвестиция в района за последните 50 години и превърна Кърджали в център за производство на най-високотехнологични детайли за автомобилостроенето в България. През последните 5 години служителите на фирмата са се увеличили от 280 на 1700, а оборотът от 20 млн.лв. на 200 млн. лева. През изминалите години  Кърджали се развива с бързи темпове. Приключи изпълнението на Интегрирания воден проект  за близо 70 млн.лв., също завърши успешно третият етап на новия парк „Арпезос Север“  и реконструкция на тротоарите в центъра за около 5 млн. лв. В ход са обекти от античния и средновековен град Перперикон да бъдат реставрирани и експонирани в рамките на проект „Перперикон-минало и бъдеще“ на стойност  748 203 евро.

Кърджали има своето място и на Антарктида. Преди 2 г. общественикът Стоян Анадолиев развя там знамето на общината, а с указ на президента на Ледения континент има нос „Кърджали“. Така градът излезе  от географските си предели.  В началото на октомври т. г.  родопският град бе  домакин на Балканска среща на млади антарктически учени от 5 държави. Форумът се организира от Българския антарктически институт (БАИ) със съдействието на община Кърджали.  По време на официалното откриване  на срещата беше подписан Меморандум за сътрудничество между Българския антарктически институт и Полярния изследователски център към Истанбулския технически университет. През май пък общината получи наградата „Добро сърце“ от омбудсмана Мая Манолова за подкрепата си за Националната кампания „Великден за всички“ – „Дари празник за баба и дядо“.  По време на инициативата само за един ден местният бизнес и гражданите събраха 25 хил. лв., с които беше помогнато на 1100 възрастни хора от общината.

Бойният МиГ-21 „се приземи“ в градския парк „Простор“ през 2013 г. Свръхзвуковият изтребител се превърна в новата атракция в Кърджали. Последният модел от този вид в родната авиация бе пенсиониран през 2015 г.

14713647_1153114224736464_4712174006719257820_n

Една от живите емблеми на Кърджали е Първият ученически гвардейски отряд в България. Създаден е  към Езикова гимназия „Христо Ботев“. Пътят, извървян от младите гвардейци, е дълъг и изпълнен с вълнения, усилена работа, разучаване на сложна хореография, дисциплина и патриотично възпитание. Родопчани винаги с нетърпение очакват изпълненията им, които превръщат градските празници в тържество на родолюбието, младежкия ентусиазъм и силата на българския дух. Отрядът има много участия както в  Кърджали, така и в страната и чужбина.

Градът има бурно развитие в рамките на век. В началото на Балканската война през 1912 г. в Кърджали е имало 380 паянтови постройки с близо 2400 души население. След края на войната в града се  открива  първото светско българско училище с учителката Параскева Ванкова, българско читалище, здравна и ветеринарна служба, дружество на Червения кръст и др. От близките родопски села, освен известните строителни майстори, тук се установяват със семействата си и сръчни занаятчии. И без градоустройствен план като гъби след дъжд никнат паянтови къщички, дюкяни и работилнички, които оформят новата централна улица, днешната „Републиканска”.

11227598_924646404249915_4831647905886954815_n

Скоро градът вече има книжарница, печатница, фотограф, а общинската администрация купува и първата пишеща машина. Администрацията разполага с пожарна команда и транспорт от две каруци, използвани за различни нужди.

Днес градът има булеварди, болница, училища, театър, институт, галерия, модерни предприятия, стадион, хотели и в него живеят над 50 000 души.

Първата детска железница в България е направена в Кърджали. Тя се появява в родопския град през 1961 година. Намира се в градския парк „Простор“ и е с дължина 1210 м. След като години наред детската железница е била един от символите на града, постепенно, в годините след края на 1989 г., съоръжението е занемарено и изоставено. След няколкогодишно прекъсване през 2006 г. детското влакче и железопътното трасе бяха ремонтирани и обновени. Днес  композицията отново е атракция за хлапетата и техните родители. През последните години в града и общината бяха изградени много нови детски площадки със специално покритие за предпазване на малчуганите. Съоръжения могат да се видят както във всички паркове на града и кварталите, така и в големите села. 


Четете още:

🔴 Любовта е дълготърпелива

🔴 Прощаваме се с Бисер Киров

🔴 Дълго пренебрегван плод, който всъщност е много полезен. Ето защо трябва да ядете по 1 шепа мушмули





Източник: Кмета





Коментари

горе