Скандал! Искат да санират Покрития мост в Ловеч



По проект ще премахват дървената му обшивка, а покривът ще се преустрои с метална конструкция от неръждаема стомана, облечена в стъкло

Автор: Диана Славчева

Близо 3700 подписа има вече под петицията срещу европейски проект за саниране на Покрития мост на майстор Колю Фичето в Ловеч - национален символ на България и емблема на града.

"В план е грандиозен проект на местните управници и се кандидатства за европейско финансиране за обновяване на централната градска част и преобразуването на Покритият мост от автентичния му дървен вид по проект: „Преустройство и рехабилитация на Покрит мост, гр. Ловеч”161PO001/5-02/2012/031.   

Подменят  фасадата на моста с бяла мазилка, каменна облицовка и дървени елементи, стъклена фасада на входа и изхода. Редуцират се съществуващите прозорци по северната и южната фасада и се предлагат дървени пана и рамки около тях. Прави се  различна визия и промяна на обема на двете фасади на моста: северната за музеен кът - еркер от полукръгла форма (запазва се сегашния обем), а южната фасада като място за отдих - нов правоъгълен еркер за тераса.

Покривът да се преустрои с метална конструкция от неръждаема стомана, облечена в стъкло. На моста ще бъде променено осветлението в екстериора и интериора, ще се изградят водопроводи, канализация, климатизация. Предвижда се  дървената обшивка на моста да бъде премахната и от четирите му фасади и да се приложат "мерки за енергийна ефективност-полагане на топлоизолация (стериопор, фибран) по фасади, под и покривни пространства”.

Това алармират авторите на петицията.

Емблемата на Ловеч и символ на България - Покритият мост, е уникален по своята същност с автентичният си вид и единствен по рода си на Балканския полуостров.  В Европа съществуват само още три подобни моста - в Люцерн, Флоренция и Ерфурт.

Ловчани искат от Министерство на културата да бъде предоставен статут на индивидуална недвижима културна ценност на сегашния вид на Покрития мост, за да се спре издевателството върху него и да се предотврати превръщането му в бутафорно подобие на автентичната старина.


Четете още:

🔴 Надарският надпис все пак съществува – първи снимки след 50 години

🔴 БЪЛГАРСКА, ИЛИ СЛАВЯНСКА ПИСМЕНОСТ, КОЕ Е ПРАВИЛНОТО?

🔴 Стефан Вълдобрев: Живеем на ръба, между реда и хаоса. Приятнострашно е





Източник: Десант





Коментари

горе