Бебето на бияча от "Шейново" няма да носи неговото име - майката не иска да го вижда



Майката на бебето, чиято плацента генетикът с криминално досие Владимир Стоянов така и не получи, е силно разстроена и шокирана от случилото се.

Жената, за която екипът на “Шейново” се грижи всеотдайно от събота, без да позволи инцидентът да повлияе на отношението му, е отказала да запише бебето с името на бащата.

Тя е родила син със секцио, извършено от д-р Гагова. Веднага след операцията бащата е започнал настоятелно да иска да получи плацентата, твърдейки, че директорът на болницата доц. Румен Велев му е обещал. “Абсолютна лъжа”, коментира д-р Велев.

Той дори не питаше за състоянието на бебето, разказва шокирана колежка на д-р Гагова от съботната смяна.

Освен това майката е помолила полицията да ѝ съдейства да вземе лични вещи и необходимите за бебето неща от дома им, научи “24 часа”.

Тя вече е била там, придружена от униформените, и изнесла багаж. Вероятно това се е случило, докато Стоянов бе в ареста, така че е избегнала срещата с насилника.

Жената не

желаела повече

да има общо

с мъжа, посегнал на лекарката. Именно затова записала сина им със своето име - все едно бащата е неизвестен.

Задържаният Владимир Стоянов се държа нагло в съда, смя се и дори обвини докторката в лъжа. Това стана във вторник в Софийския районен съд, където прокуратурата поиска постоянен арест за насилника, ударил в лицето д-р Албена Гагова на 1 юли по обяд.

В съдебната зала Стоянов се провикна, докато прокурор Стела Карабова обясняваше за предишните му осъждания, по които е реабилитиран. Те са за притежание на дрога, грабеж и незаконно влизане в страната. Мъжът има 2 висящи дела - за отмъкнат от ученик сребърен синджир и неволен палеж. Разследват го и за укриване на 22-ма иракчани в къща в София.

“ Това няма нищо общо с делото”, извика той.

Съдия Кирил Димитров му обясни, че ще му даде думата, но Владимир отново се обади и заяви, че няма никакви доказателства срещу него.

“Искам записи от камери и свидетели”, каза той. Едва след претенциите му прокурор Карабова успя да каже, че още на 1 юли полицаи са се обадили по телефона на Стоянов, но след като е разбрал кои са, веднага е затворил. Тя потвърди и информацията на “24 часа”, че след като е ударил лекарката, генетикът е подстригал косата си.

“Опитал се е

да провали

разпознаването”,

каза Карабова, но въпреки това д-р Гагова не се объркала, а посочила именно него.

По висящите си дела Стоянов е имал различни мерки за неотклонение. Нарушавал ги е и не е спрял да върши престъпления, каза прокурор Карабова, но беше грубо прекъсната от смеха на Стоянов.

Съдията му направи поредната забележка и го попита дали ще му е приятно да му се смеят в лицето. “Аз не говоря простотии, на които да се хилят хората”, отвърна нагло Стоянов.

Той обвини прокуратурата в тенденциозност и несправедливо отношение към него. Стоянов дори си позволи да хвърли вината за боя над д-р Гагова: “Аз вчера цял ден по телевизията гледам, че пострадалата не помни какво се е случило. Има травма на главата. Сега уж нещо си спомняла, след като някой, който не е пряк свидетел, казал, че нещо се случило. Несправедливо са прехвърлили вината на невинно лице. В случая аз”, заяви мъжът.

Съдия Димитров обясни, че действително първоначално Гагова е казала, че не помни. При нов разпит обаче обяснила, че както говорела със Стоянов, усетила удара.

Макар да няма преки очевидци или камери, към момента категорично е ясно, че Стоянов е ударил лекарката, която получила сътресение, счупени кости в носа, рана на горната устна и синини, обясни магистратът. Заради висящите му дела, “бруталното и грубо” посегателство срещу лекарката и остриганата коса Димитров го остави в ареста.

В знак на съпричастност към д-р Гагова лекарите от болница “Шейново” организираха във вторник символичен протест пред лечебното заведение с ленти - “Не на насилието в здравеопазването”. Той бе подкрепен от лекарския съюз, пациентски организации и болници от цялата страна.

Правителството се чуди как да защити лекарите от простаците

Борисов: Лекарят отива да го спасява, да му помогне

да живее, а той го бие! Повече тежки присъди

Как лекарите да бъдат защитени от простащината на хората, които ги нападат, е обсъждало във вторник правителството заради пребитата лекарка от болница “Шейново”.

“Ползвам случая да изкажа цялата ни подкрепа към колегите ви в “Шейново” и помислете, да видим какъв е механизмът да ги защитим, макар че срещу простащината не знам как да ги защитим. Родило му се бебе – вместо да се радва, да е празник – пребива докторката. Не знам срещу това каква защита…”, обърнал се към здравния министър Николай Петров премиерът Бойко Борисов, става ясно от разпространена стенограма от правителственото заседание.

Министър-председателят иска от министрите си и да помогнат на болницата в завеждането на дела срещу нападателя на лекарката.

От 2015 г. в Наказателния кодекс има текст, че наказанието за нападение срещу лекар е от 5 до 12 години, намесил се в разговора и вицепремиерът Валери Симеонов. “Това, че в момента съдебната система не работи – отчитат се смекчаващи вината обстоятелства, дават се условни… това вече е друг въпрос. Но от това повече не знам – то ще отиде към убийство вече! От 5 до 12 години въобще не е малко”, казал той според стенограмата. Премиерът Борисов също е насочил решаването на проблема към съдебната система.

Здравният министър проф. Петров пък описал пред останалите министри какви са мерките за сигурност в болниците.

“Паникбутони има, законодателни промени има, регламенти има, единствените места, където все още няма паникбутони на 100%, това е в самите линейки, които ходят на място, на терен. Подготвил съм справка, ще кандидатстваме за някакви малки средства, за да може, локализирайки ги през GPS система и ползвайки паникбутон, да могат да ползват услуга за защита на място, защото това е много голям проблем. А за случая в “Шейново”, за който сте абсолютно прав, всичко, каквото трябва да се направи като охранителна система на болницата, като законодателни промени, всичко това е факт. Срещу животинското борбата е много трудна, господин премиер, бих казал - дори невъзможна”, казал в дискусията здравният министър.

Премиерът Борисов обаче му препоръчал вместо паникбутони линейките да ходят в рисковите квартали заедно с полиция.

“Тук и самите данъкоплатци, обществото трябва да сме много нетърпими, защото всичко това, за което говорим, са допълнителни разходи на данъкоплатците, допълнителни ресурси и от хора, и от горива, и от всичко останало. Лекарят отива да го спасява, да му помогне да живее, а той го бие! Тук превенцията според мен е повече тежки присъди. Да не се месим на съдебната власт, но това би трябвало да бъде. Само със съжаление не става явно, защото това насилие над медици става често срещано”, обяснил още Борисов.

Над 50 са нападенията срещу медици за годината, съобщил още здравният министър Николай Петров.

Директорът на “Шейново” д-р Румен Велев: Това беше терористичен

акт - внезапно нападение, което всява страх

Искаме ефективно наказание.

На всички българи ни трябва

промяна, не може повече хора

с висящи дела да убиват!

- Г-н Велев, излязохте на протест с колегите си от “Шейново”, какво очаквате да постигнете?

- Получихме толкова много писма от хора, които са съпричастни - от други болници, от лекарския съюз, от КНСБ. Обади ми се кметът на София Йорданка Фандъкова, утре (днес - б.а.) имаме среща. Министърът на здравеопазването проф. Николай Петров дойде при нас, изпратен специално от премиера.

Протестът ни беше чисто човешки. Съзнаваме, че с него не можем да променим системата, обществото, нито че това може да стане лесно и бързо. Но

искахме да

изкрещим, че

така повече

не може

Трябва промяна!

- Как е д-р Гагова?

- Поне месец да бъде в болнични. Освен всичко това, което тя преживя, страдат и нейните пациенти.

За мен това нападение напомня терористичен акт. Беше именно такъв - неочаквано, внезапно нападение, което всява страх и ужас у хората. Като атаката в “Шарли ебдо”. И както тогава хората по цял свят написаха Je Suis Sharlie, така сега в социалните мрежи виждаме десетки да казват “Аз съм д-р Гагова”. Подкрепата на толкова много хора ни зарежда с оптимизъм.

- Това, че освен съпричастността на гилдията и пациентите имате и реакция от институциите, ще доведе ли до тази промяна?

- Реакцията им означава, че посланието ни е стигнало на високо място. Няма грам политика в това, което правим.

В понеделник сутринта, когато случката бе разказана от всички медии, в социалните мрежи имаше, макар и малко, коментари, че едва ли не лекарите си заслужават боя. В деня на протеста ни вече няма нищо подобно, напротив - всички са съпричастни.

Българите, когато се обединим около нещо, успяваме. Сега трябва да се обединим срещу насилието. И не става дума само за болниците - ами ето и събитията в Асеновград, и нападенията над учители, и изобщо агресията в училище. Всеки трябва да направи нещо, за да спре това насилие. Затова благодаря много на всички - колегите, пациентите, дошли специално на протеста ни, институциите. Това е важното, че не сме загубили човешкото.

Надявам се тази съпричастност да доведе до нещо повече.

- Очаквате ли биячът да получи справедливо наказание?

- Фактът, че

съдът го остави

в ареста, е

първата ни

победа

Той трябва да си получи заслуженото. Омръзна ми хора с висящи дела - някои по 10-15, че и повече, да са на свобода. Шофьори, вече причинили катастрофи, да карат по улиците, да газят майки, деца, да убиват!

Очакваме ефективна присъда. Искаме промяната този път да се случи.

ЕЛИЦА СТОИЛОВА

647 проби стволови клетки за година в 6 тъканни банки

647 проби стволови клетки от пъпна връв са били взети и замразени за съхранение през 2016 г. у нас до данни на Изпълнителната агенция по трансплантация (ИАТ) - органът, който сертифицира тъканните банки и съхранява информацията за дейността им.

Общо 6 тъканни банки съхраняват клетки от пъпна връв. От тях само една е публична, останалите са частни. Основната разлика е, че само в частна банка пробата се съхранява за индивидуална нужда - за детето, при чието раждане е взета пробата, или за неговото семейство. В публичната банка пробите се използват за всички болни, които се нуждаят от трансплантация на стволови клетки.

При раждане може да се вземат хемопоетични стволови клетки от кръв от пъпна връв и мезенхимни стволови клетки от тъканта на пъпната връв. Ако в последствие се наложи да се използват, първите могат да станат родоначалници само на кръвни клетки - на кръвотворната и имунната система, докато мезенхимните могат да служат за регенерация при увреждания на кости, тъкани, сухожилия и др. За разлика от хемопоетичните стволови клетки, те могат да се множат в лабораторни условия и броят им да надхвърли в пъти първоначално извлечените от пробата.

Стволовите клетки се извличат по предварително заявено желание на родителите. Това става по време на раждането. Набирането на пробата започва веднага след прекъсването на пъпната връв на бебето, като се взема остатъчната кръв от вената на пъпната връв и разклоненията ѝ в плацентата. Същевременно е прекъсната и връзката между матката и плацентата, т.е. нито майката, нито бебето имат нещо общо с процедурата. Използва се специален еднократен комплект.

В тъканната банка пробата се обработва и се съхранява с години в замразено състояние в течен азот. Родителите плащат годишна такса за съхранението, която се определя от тъканната банка. В ИАТ не е постъпила информация за извършени трансплантации на стволови клетки на деца, при които да са използвани “личните им резерви”. Регистрирани са обаче 2 случая на алогенна трансплантация - между братя и сестри.

АННА БОТИНОВА


Какво четем:

🔴 Часовникова кула отмерва времето в Дряново от 1778 г. насам

🔴 Вижте как и къде!

🔴 Момчиловци – емблема на селския туризъм в Родопите

Източник: 24 часа



Коментари



горе