Великите българи в платната на Димитър ГЮДЖЕНОВ (ГАЛЕРИЯ)



Професорът, изобразил в платната си ханове, царе и важни моменти от историята ни, си отива от този свят на днешния ден през 1979 г.

Има няколко големи български художници, чиито творби винаги ще разпознаеш. Един от тях е Димитър Гюдженов. В платната му сякаш „четем” хроника на българската история, сякаш срещаме „на живо” най-великите българи –  „Хан Аспарух преминава Дунав”, „Хан Тервел и Юстиниян”, „Крум взема главата на Никифор”, „Хан Омуртаг пред Мадара”, „Цар Симеон – Златният век на българската писменост”, „Петър и Асен обявяват въстанието в Търново”, „Хвърковатата чета на Бенковски”, „Бой за Шипка”, „Бежанци”, „Боят при Драва-Соболч”… неизброими са. А една от най-внушителните му картини – портретът на Симеон Велики е експонирана на видно място в президенството на Република България.

Димитър Гюдженов наследява таланта си от своя баща, художника Атанас Гюдженов. Роден е на 26 януари 1891 г. в Стара Зогора. Завършва живопис при проф. Цено Тодоров в Художественото индустриално училище (днес Национална художествена академия) в София, но учи и два семестъра в чешкото Национално училище за изящни изкуства в Прага.


Димитър Гюдженов

Интересът му към историческите сюжети не е случаен. Гюдженов започва професионалната си кариера като военен художник в щаба на Осма пехотна тунджанска дивизия. Тогава създава картините си „Обоз на път”, „През Морава”, „Вълчи ями”, които днес са сред най-ценните творби в колекцията на Националния военноисторически музей. През 30-те и 40-те години е и художник към щаба на българската армия - период, в който отново рисува поредица от платна с военни и исторически сюжети и личности.

След 1944-а често пресъздава в картините си и социални теми. По-късно прави и стенописи. Именно Димитър Гюдженов, заедно с проф. Никола Кожухаров, изписва старозагорската църква „Свети Димитър” и варненския православен храм „Свети Николай”. Негови стенописи има в много от храмовете на Бургас, Пловдив, Чирпан и др. За необятното си творчество е отличен с множество награди и два пъти с орден „Св. св. Кирил и Методий”.

Освен художник, Димитър Гюдженов е и обичан преподавател. Между двете войни той е професор в Академията, а сред учениците му са известни художници като Стоян Венев, Петко Задгорски, Страхил Титиринов и др. Умира на днешния ден – 25 август, преди 38 години.

Спомняме си за изключителния майстор на четката Димитър Гюдженов с някои от най-известните му платна:


Историята със снопа пръчки и легендарния завет на хан Кубрат са пресъздадени в платно на Гюдженов


"Аспарух минава Дунава"


Много от творбите на художника илюстрират учебниците на българските деца - една от тях е "Хвърковатата чета на Бенковски"


"Боят при Шипка" - една от най-забележителните батални сцени в българското изобразително изкуство


"По жътва" - една от най-известните картини, в които Гюдженов пресъздава живота на обикновените българи

На заглавната снимка - "Цар Симеон Велики", една от най-известните картини на Димитър Гюдженов

ARTday.bg


Какво четем:

🔴 Браво, момчета! България отново е в играта на европейското по волейбол! Ударихме 3:0 бивш континентален шампион

🔴 Шофьорка във Варна паркира върху ... кола

🔴 Зъбите с извадени нерви ни разболяват

Източник: artday



Коментари



горе