Парк с миниатюри на български забележителности ще има под Царевец
Голям парк с миниатюри на най-популярните български забележителности създават в подножието на Царевец. Новата туристическа атракция ще се казва „Търновград – духът на хилядолетна България“. На едно място посетителите ще могат да разгледат знакови паметници на културата, природни забележителности, архитектурни и исторически шедьоври. Миниатюрите ще са в мащаб 1:25.
Инвестицията е на украински предприемачи, а намерението им е паркът да бъде готов още тази есен. Голяма е вероятността първият етап от изграждането му да приключи до 22 септември.
Под Балдуиновата кула туристите ще могат да видят миниатюри на крепостта Царевец, паметника на Асеневци във Велико Търново, храм-паметника „Александър Невски” и сградата на Народното събрание в София, катедралата „Успение Богородично” във Варна, Античния театър в Пловдив. Поставени ще бъдат също макети на крепостта Баба Вида, Асеновата крепост, Бачковския и Рилския манастир, Паметника на свободата на връх Шипка, храмове в Несебър и др.
Посетителски център и голям паркинг също ще бъдат създадени в непосредствена близост до новата атракция. Кметът на Велико Търново Даниел Панов и екипът му пък работят по проект за възстановяване на Източната порта на Царевец, която се е намирала под Балдуиновата кула. Така ще бъде осигурен директен достъп между средновековния столичен град и новия парк.
Наскоро хода на дейностите по създаването на атракцията провериха заместник-кметовете на Велико Търново Снежана Данева-Иванова и проф. Георги Камарашев. По инициатива на общината няколко терена в района на някогашния средновековен квартал „Френкхисар“ бяха въведени в регулация. След полученото инвестиционно намерение и с решение на Великотърновския общински съвет за пространството, където ще е паркът, бе обявен конкурс. Инвеститорите получиха необходимите разрешения от съответните институции, я цялата процедура бе съгласувана и одобрена от Националния институт за недвижимо културно наследство.
Районът под Балдуиновата кула вече е изчистен. Тъй като в близост бе открита археология – зидовете на средновековния Богородичен манастир, теренът няма да бъде разкопаван. Паркът ще бъде оформен върху предварително написани слоеве с почва, по чието валиране и подравняване се работи. Цялата дейност е под наблюдението на археолога проф. Хитко Вачев.
Иновативната инвестиция е предпоставка за още по-голямо увеличаване на туристическия поток във Велико Търново, както и за удължаване на престоя на гостите на града. Вложението ще е за над 2 милиона евро, а част от приходите ще постъпват в кметството.
Какво четем:
🔴 Скален барелеф на Св. Георги пази село Елешница🔴 Младежи изрисуваха село в шевици
🔴 Романът "Време разделно" - достойна за превод на 33 езика книга?
Източник: Кмета
Коментари
