Село Бръшлян – изненадата на Странджа



Село Бръшлян представлява архитектурен и исторически резерват обявен за такъв през 1982 г. Намира се на 11 км северозападно от Малко Търново. Резерватът се състои от 76 къщи – архитектурни паметници на културата, 9 от които са с национално значение, 22 – ансамбли, а останалите са от местно значение. Бръшлян се е сгушило сред китно - дивна обвивна растителност в Странджа планина и е с надморска височина 240м.Сред китна растителност от росен и бръшлян, сплела се около вековните букови и дъбови гори, са запазени около 80 къщи в автентичната странджанска архитектура от XVII – XIX в., които стават причина през 1982 г. село Бръшлян да бъде обявено за архитектурен и исторически резерват. 9 от къщите са с национално значение, 22 – ансамблови, останалите с местно значение, а всички имат статута на паметници на културата.

Първоначално възникват т.нар „земълни“ къщи (двуделни) – едноетажни, без под и с изключително простовато и бедно излъчване (за да не бъдат забелязани от бродещите по тези земи разбойници). Повечето нямат дори прозорци, а единствен източник на свеж въздух и светлина са вратите. Пример за такъв тип къщи са Куртовата къща и най-старата къща в селото, която се обитава и днес.

Една от най-забележителните сгради в Бръшлян е църквата „Свети Димитър”. Тя е построена в края на XVII в. на мястото на древно тракийско светилище, за което се счита, че е било посветено на бога на виното и плодородието Дионис. ”Свети Димитър” е вкопана в земята, а в миналото е била оградена с висок каменен зид. В амвона на църквата е вграден мраморен жертвеник на Зевс - Дионис с надпис на старогръцки език. Камбаната на храма също е уникална - тя е от първата половина на XIX в. и е излята в град Ярослав, Русия. През 1975 г. църквата е обявена за паметник на културата, а през 1982 г. - за архитектурен паметник с национално значение.



Източник: Блиц





Коментари

горе