Тракийско светилище край с. Татул



Материал на "Българска история" - www.bulgarianhistory.org

”Задължителни дестинации” е рубрика, в която ще представяме на вашето внимание всички онези райски кътчета от красивата ни родина, които заслужават да бъдат посетени и които по някакъв начин са свързани с българската история. Голяма част от тях са познати на всекиго, но ще се постараем да посочваме и не дотолкова популярни дестинации. Очакваме вашите предложения за рубриката!

Тракийското светилище край с. Татул може би е познато на много от вас, но имайки предвид, че то заема почетно място сред 10-те чудеса на България, смятаме, че е нужно да разкажем малко за неговата история и произход. То е от грандиозно историческо значение и е само едно от многото места по света, които ни карат да се замислим какви са били хората, които са обитавали земята векове преди нас. Кара ни и да се възхищаваме на техническата напредналост, с която тези цивилизации са строили съоражения, които да стоят здрави и устойчиви след толкова хилядолетия.

s.Tatul-grobniza 7

Скалната пирамида на светилището край с.Татул

Много трудно е да се установи точната възраст на мегалитния комплекс, но се предполага, че първата дейност по основаването му е от около XV-XIVв. пр. Хр. Тогава са били оформени скалните олтари за жертвоприношения, както и прочутата отсечена скална пирамида и гробницата.

Някои историци предполагат, че сакралното място е било издигнато в култ на митичния герой Орфей, но днес няма достатъчно научни основания, които да потвърдят това становище. Независимо от това, мястото често бива наричано „Храма на Орфей“.

1_MG_1851-4_800-575x368Множество ценни исторически артефакти са намерени в района на светилището. Сред тях са керамичен жречески жезъл, глинено кандило с изящна изработка, керамична маска на бога на виното Дионис, както и други керамични изделия, някои от които са изработени със специално лъскаво покритие. По време на изследването на светилището също са открити и монети от IV-IIIв. пр. Хр.

Untitled

Светилището, погледнато от разстояние

 Що се отнася до изграждането на светилището, то е било извършено с много прецизност и познание относно космическите движения и местоположението на небесните тела. Тъй като тракийската култура се характеризира с култа към Бога на Слънцето, то не е изненадващо, че точно слънчевите движения са били основно съображение в ритуалите. Учените смятат, че жертвоприношенията и обредите са били извършвани по време на изгрев и залез, а по време на пролетното и есенното равноденствие се наблюдава как слънцето прониква през точно определени за това улеи. Друго специално съобразено явление е било преминаването на слънчев лъч през един конкретен процеп между скалите. Това се е случвало един единствен път в годината- по време на зимното слънцестоене. Всичко това свидетелства за високата степен на развитие на тази цивилизация и повдига въпроса как тези хора са усвоили такива знания и как са успели да изградят мегалитния комплекс с такава точност.

grapeleaf

Цялата загадъчност на тракийското светилище обаче не спира дотук. Преди години любопитство и интерес към мястото възбужда появата на лозов поник. Причината, поради която това предизвиква такава сензация, е, че на скалата, на която се намира светилището, както и в радиус от десетки километри не расте грозде. А поникналото лозе е било от тракийския сорт зела, който преди това е бил смятан за изчезнал. Вследствие на този необикновен феномен гроздето бива поетично наречено „Сълзата на Орфей“.

Заслужава си да усетите магията на това място сами!



Източник: Bulgarian History





Коментари

горе