Екопътеки в три резервата водят туристите сред двувековна гора в Търновско
Малцина са тези, които знаят, че в близост до Велико Търново има цели три резервата. Скрита в Стара планина и Предбалкана със своите тайни, дивата природа с гора на два века почти не е засегната от човешката ръка и дейност. Местностите са част от Европейската природозащитна мрежа „Натура 2000”.
Сред вековните гори живеят птици и животни от редки и защитени видове.
Резерватите „Бяла крава“, „Савчов чаир“ и „Хайдушки чукар“ се управляват по европейски
модел. За опазване и съхранение на биологичното разнообразие Регионалната инспекция
по околната среда и водите във Велико Търново вложи 304 000 лева, спечелени по
европейски проект. Целта е биологичното разнообразие да бъде опазено, а в непокътнатите
от човешката ръка територии да се провеждат образователни инициативи с научна
цел.
Трите резервата са отлична възможност за екотуризъм. Границите им са маркирани, оформени са посетителски екопътеки, една от които минава по билото на Стара планина, в близост до туристическия маршрут към връх Ком-Емине. Създадена е специален пакет от информационни материали, който е разпространен сред училищата във Великотърновска област. Една от целите е да се насърчат ученическите посещения с образователна цел. За популяризирането на защитените местности е издадена книга, съставени са подробни тематични карти, плакати, дипляни, брошури и картички.
Природните зони „Бяла крава“, „Савчов чаир“ и „Хайдушки чукар“ са близо не само до Велико Търново и Елена, но също и до Стара Загора и до Сливен. Те са отлича дестинация за хора, които търсят хармония с природата и се опитват поне за миг да се откъснат от забързаното ежедневие и градската среда.
От трите резервата „Бяла крава“ е най-популярният и достъпен. Той се намира близо до градчето Елена, непосредствено до малкото селце Костел. Планинската местност получава наименованието си от скално образувание, което се среща по северните склонове на Елено-Твърдишкия балкан. Твърдата природна форма наподобява крава.
„Резерватът е типично горски. Надморската височина е между 800 и 1500 метра, а най-близкият връх е Голяма Турла. Отличителни са вековните букови гори, с десетки дървета на възраст от по 120-130 години, а дори и на 170 години”, обясняват експерти от РИОСВ – Велико Търново. Почти цялата площ от 93 хектара е заета от бук, освен отделни скали и малки поляни. Сред растителните видове се срещат единични бройки явор, габър, шестил, дива череша, трепетлика и дори дребнолистна липа. Друг любопитен факт е, че сред храстите е разпространена лавровишната, която се среща чак в Странджа.
Дива свиня, благороден елен, лисици, диви сърни и мечки живеят в непокътнатата от човешката ръка територия. Срещат се и много зайци, сови и бухали. „80% от видовете птици, които населяват резерват „Бяла крава”, са защитени. Сред тях са гривек, бекас и сива врана”, обясняват от екоинспекцията в старопрестолния град. В ниското компания им правят смоци, пепелянки и усойници.
Хората в близкото до Елена селце Костел споделят, че изворната вода, от която започва река Костелска, е толкова бистра и чиста, че дори става за пиене. В резервата има и карстов извор, чийто дебит е 22 литра на час. Природните местности „Хайдушки чукар“ и „Савчов чаир” са по-слабо известни от „Бяла крава”. Те са резервати от 70-е години на миналия век, като общата им площ е 140 хектара. Възрастта на дърветата достига дори до 190 години, като най-разпространени са буковете и дъбовете.
Незаконната сеч е най-големият риск, свързан с опазването на резерватите край Велико Търново. Природозащитници и експерти от екоинспекцията в болярския град не крият притесненията си, че брадвите могат да засегнат защитените местности. В близост до природните зони вече има цели оголени хълмове, в които гората бива унищожавана безразборно. Случаи на незаконна сеч в резервата „Бяла крава” вече има регистрирани, макар броят им да е минимален.
Какво четем:
🔴 Тръгнах от подиума в Ню Йорк и стигнах до фермата в Аканджиево🔴 Най-големият музей на открито на Балканите отваря на 20 април
🔴 Изчезващ вид
Източник: Кмета
Коментари
