Щъркелите дойдоха, пестим от мартеници



щъркели

Първите щъркели вече пристигнаха в България и донесоха пролетта със себе си.

Екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) е наблюдавал ято от 14 бели щъркела, което прелетяло над природозащитния център „Пода“ край Бургас. Птиците се реели и се опитвали да наберат височина, като постепенно се изтеглили на север-северозапад, уточняват експертите от БДЗП.

„Обикновено белите щъркели пристигат у нас в началото на март, но явно суровата зима не е попречила на това ято да поеме толкова рано своя път обратно към местата за гнездене. Товa „лиши“ посетителите на „Пода“ от възможността тази година да си окачат мартеници, изпреварвайки със седмица деня на старата българска традиция”, коментират БДЗП.

„Много хубава новина. Тъкмо ще спестим от мартеници за Баба Марта“, шегуват се зевзеци край морето.

През годините Дружеството за защита на птиците е положило много усилия за опазването на белия щъркел. Поставени са изкуствени платформи, върху които преместиха застрашените гнезда. Освен това са монтирани изолатори на стълбовете за предпазване щъркелите от токови удари.

„Най-голямото ни постижение е, че успяхме да убедим електроразпределителните дружества да поемат грижата за гнездата и за изолирането на стълбовете, тъй като те стопанисват мрежата и са единствените, които могат да работят по нея. Така бъдещето на белия щъркел е много по-сигурно”, допълват от БДЗП.

Всяка година в страната ни долитат хиляди птици от този вид, като много от тях избират да гнездят в населени места и да са в близост до хората.

Най-много двойки гнездят в Пловдивска, Хасковска, Софийска и Плевенска област, а най-малко са в района на Габрово и Смолян, казват експерти.


Четете още:

🔴 Ковачевица – селото с каменните къщи и калдъръмените улички

🔴 Младежи искат да живеят в почти обезлюдено родопско село, за да се занимават с биоземеделие

🔴 Как се става богат в България





Източник: Кмета





Коментари

горе