Джеймс от Тексас: Търся корените си в България, помогнете!
Джеймс Сейнтама от Тексас е предприел вълнуващо пътуване в миналото си. Той търси следите на българските си прабаба и прадядо, родители на дядо му по майчина линия. Георги Димитров и Иванка Мартинова са емигрирали в Америка в началото на миналия век, а днес правнукът им от Тексас моли всеки, който може, да му разкаже за тях и да му помогне да намери корените си.
„Искам да разбера какви са били, къде са живеели, били ли са щастливи. Така ще опозная и себе си по-добре”, казва 30-годишният американец.
Той е кръстен на дядо си Джеймс Джордж Димитров, за когото казва, че е бил страхотен човек. Но младият мъж не знае нищо за прабаба си и прадядо си – хората, предприели дългото пътуване от България през Океана. Единственото, което Джеймс има, са рождените им дати и техните имена.
Той започнал пътуването си назад към корените си от архива в САЩ, където открил документ, от който разбрал, че прадядо му и прабаба му пристигнали в Америка с кораб през април 1914 г., две години след потъването на „Титаник”. Това е времето на масовата емиграция, милиони души от различни краища на света търсят нов живот в Америка, където започват работа в големите фабрики и живеят в малки гъстонаселени жилища. Като повечето от тях,
първата си крачка на американска земя
Георги Димитров и съпругата му Иванка Мартинова правят на остров Елис, в Нюйоркския залив. Това някога е бил най-големият център за приемане на емигранти. Днес е музей.
„Цял живот са говорили предимно български и много малко английски. Майка ми ми е разказвала, че спазвали стриктно българските традиции, но не говорели за миналото си. Затова никога не споделили от кой български град са. Не знаем дори от кой район на страната са. Или са искали да се американизират по-бързо, като забравят миналото, или са бягали от нещо. Но по всичко личи, че май е второто”, разказа Джеймс пред NOVA.
Преди да отпътува от България, прадядото на Джеймс се сражава в Балканската война. След като заедно със съпругата си пристигат в САЩ, се заселват в Колорадо. Там, през 1918 г., се ражда и дядото на Джеймс – Джеймс Джордж. Третото от четирите деца на семейството.
И дядото на Джеймс бил военен, участвал е във Втората световна война, награден е с няколко ордена за храброст, които семейството му все още пази.
„Той говореше български, все пак си беше чист българин – и по бащина, и по майчина линия. Така и не успял обаче да научи майка ми на български. Но пък тя
знае няколко народни танца
и как се правят сарми”, разказва още Джеймс.
Той е истински мултикултуралист, съпругата му е от Тайван. Днес са в Тексас, но са живели и в Южна Африка. Няколко години той е изучавал японски и управлявал китайски ресторант. Сега му предстои да влезе в американската армия, където ще работи като електротехник.
„Миксът от културите на всичките народи, минали през българските земи, е невероятен. Много ме впечатлява историята на траките. Българските традиции излъчват топлота и уют. Харесва ми мисълта, че съм част от тях. Всъщност, харесвам, когато един народ има традиции. Наскоро научих и кирилицата. Започнах да се опитвам да чета и да пиша, дори да превеждам. Знам, че е създадена по българските земи, и това отличава българския от другите източноевропейски народи”, допълва Сейнтама.
Той моли всеки, до когото стигне историята му и който е чувал за семейството му, да се свърже с него. „За мен това е много важно! Благодаря”, призовава Джеймс Сейнтама.
Четете още:
🔴 Роман на българка ще се преподава в Мексико🔴 Дора Габе била любовница с Георги Димитров
🔴 Вяра, три деца, танци и мотори пълнят живота на отец Зоран и Бранислава Мамучевски
Източник: BG-VOICE